
Kombinovaná dávka cesia 134 a cesia 137, která je obsažená v běžné porci tuňáka obecného z Tichého oceánu kontaminovaného radioaktivitou z jaderné elektrárny Fukušima Dajiči v Japonsku je pouze 5 % toho, co získáme po konzumaci jednoho nekontaminovaného banánu, říká studie.
Studie zveřejněná Národní akademií věd Spojených států amerických říká, že konzumace typicky podávané 200g porce tuňáka kontaminovaného 4 Bq na kilogram suché hmotnosti cesiem 134 a 6,3 Bq na kilogram suché hmotnosti cesia 137, což jsou průměrné hodnoty naměřené pro tuňáka obecného chyceného v San Diegu v srpnu 2011, způsobí okamžitou efektivní dávku 3,7 nSv a 4 nSv (nSv je miliontina Sievertu).
Abychom to uvedli do souvislostí, kombinovaná dávka 7,7 nSv z těchto dvou izotopů cesia je přibližně pět procent dávky, kterou člověk získá po strávení jednoho nekontaminovaného banánu, protože absorbuje přirozeně se vyskytující draslík 40 (K40) a sedmi procentům dávky draslíku 40, jenž tuňák obsahuje.
Ještě pozoruhodnější co říká studie je, že tato kombinovaná dávka z izotopů cesia odpovídá pouze 0,2 % dávky přirozeně se vyskytujícího polonia 210, které získáme požitím ryby.
V srpnu 2012 bylo zjištěno, že tuňák obecný obsahuje jen polovinu naměřené dávky cesia v roce 2011, což by mělo za následek i mnohem nižší dávky pro člověka jako spotřebitele, tvrdí studie.
Studie ukazuje, že okamžitá efektivní dávka získaná člověkem po roce konzumace kontaminovaného tuňáka obecného z havárie na jaderné elektrárně Fukušima je srovnatelná nebo menší než dávka, kterou běžně přijímáme z přírodních radionuklidů v jídle, z lékařského ošetření, z letecké dopravy anebo z jiných zdrojů přispívajících do běžného radioaktivního pozadí.
Studie říká, že zveřejnění zprávy o nalezení radioaktivních izotopů pocházejících z Fukušimy v migrujícím tuňákovi obecném vyústila v celosvětovou reakci, která způsobila „úzkost a obavy“.
Zpráva byla rozšířena ve více než 1100 novinách po celém světě a mnoha internetových, televizních a rozhlasových kanálech. Takové široké rozšíření odráží obavy veřejnosti a obecný strach z radiace, uvádí studie.
Výpočty této studie jsou založeny právě na tuňákovi obecném kvůli tomu, že média byla nejvíce znepokojena tímto druhem, když byly Fukušimou kontaminované vzorky uloveny na pobřeží Kalifornie.
Zdroj: NucNet