
Výzkumná skupina jednoho ze čtyř hlavních detektorů velkého urychlovače LHC, který pracuje v evropské fyzikální laboratoři CERN, podniká první kroky k tomu, aby se až polovina dat z tohoto obrovského zařízení stala přístupná veřejnosti v souladu s politikou bezpečného ukládání, opětovného využití a zpřístupnění vědeckých dat. První sada souborů bude k dispozici ve druhé polovině roku 2014 a bude zahrnovat údaje naměřené v roce 2010.
Přestože v principu umožní volné zpřístupnění vědeckých dat téměř komukoliv projít si je a podniknout vlastní analýzu, v praxi to bude pro potenciální vědce-amatéry velmi náročné. Vědcům z CMS, kteří pracují v dobře strukturovaných vědeckých skupinách a jsou navzájem závislí na své fundovanosti a zkušenostech, trvá mnoho měsíců, ne-li let, než provedou jednoduchou kompletní analýzu. Výsledky navíc musí být přezkoumány a odsouhlaseny jménem celé skupiny. Teprve potom dojde k jejich seriózní publikaci. První analýza obvykle zabere rok od přípravy až po publikaci výsledků, do této doby samozřejmě nepočítáme šest měsíců, které jsou potřeba k tomu, aby se nově příchozí vědci vůbec naučili používat rozhraní pro analýzu dat.
Vědci z CMS se proto rozhodli spustit konkrétní program pro využití zveřejněných dat. Pilotní projekt se zaměří na vzdělávání. V rámci tohoto projektu, který bude spolufinancován finským Ministerstvem školství a kultury, bude CMS sdílet data s finskými středními školami, které analýzu zahrnou do výuky fyziky. Tato data budou součástí nové platformy pro soubory z vědeckých projektů, kterou vyvine finské IT Centrum pro vědu. Do budoucna se počítá s podobnými projekty i v dalších zemích.
Zdroj: CERN