Sestavování gigantického detektoru CMS, ten díky potvrzení existence "Higgsova bosonu" už svůj hlavní úkol splnil, určitě ale přinese další zajímavé objevy.
Sestavování gigantického detektoru CMS, ten díky potvrzení existence „Higgsova bosonu“ už svůj hlavní úkol splnil, určitě ale přinese další zajímavé objevy.

Výzkumná skupina jednoho ze čtyř hlavních detektorů velkého urychlovače LHC, který pracuje v evropské fyzikální laboratoři CERN, podniká první kroky k tomu, aby se až polovina dat z tohoto obrovského zařízení stala přístupná veřejnosti v souladu s politikou bezpečného ukládání, opětovného využití a zpřístupnění vědeckých dat. První sada souborů bude k dispozici ve druhé polovině roku 2014 a bude zahrnovat údaje naměřené v roce 2010.

Přestože v principu umožní volné zpřístupnění vědeckých dat téměř komukoliv projít si je a podniknout vlastní analýzu, v praxi to bude pro potenciální vědce-amatéry velmi náročné. Vědcům z CMS, kteří pracují v dobře strukturovaných vědeckých skupinách a jsou navzájem závislí na své fundovanosti a zkušenostech, trvá mnoho měsíců, ne-li let, než provedou jednoduchou kompletní analýzu. Výsledky navíc musí být přezkoumány a odsouhlaseny jménem celé skupiny. Teprve potom dojde k jejich seriózní publikaci. První analýza obvykle zabere rok od přípravy až po publikaci výsledků, do této doby samozřejmě nepočítáme šest měsíců, které jsou potřeba k tomu, aby se nově příchozí vědci vůbec naučili používat rozhraní pro analýzu dat.

Vědci z CMS se proto rozhodli spustit konkrétní program pro využití zveřejněných dat. Pilotní projekt se zaměří na vzdělávání. V rámci tohoto projektu, který bude spolufinancován finským Ministerstvem školství a kultury, bude CMS sdílet data s finskými středními školami, které analýzu zahrnou do výuky fyziky. Tato data budou součástí nové platformy pro soubory z vědeckých projektů, kterou vyvine finské IT Centrum pro vědu. Do budoucna se počítá s podobnými projekty i v dalších zemích.

Zdroj:  CERN

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..