Francouzsko-německé konsorcium získalo smlouvu na dodávky klimatizačních, mechanických a elektrických systémů pro třináct budov fúzního termojaderného reaktoru ITER včetně té, kde bude umístěn samotný tokamak.

Budova tokamaku, jedna ze 13 budov, které nová smlouva pokrývá. Zdroj: WNN
Budova tokamaku, jedna ze 13 budov, které nová smlouva pokrývá. Zdroj: WNN

Hodnota smlouvy činí přibližně 530 milionů eur a získala ji skupina, sestávající ze tří firem francouzské GDF Suez (Cofely Axima, Cofely Endel, Cofely Ineo) a německá inženýrská společnost M+W Group. Jde o zatím největší kontrakt, který bude plnit Fusion for Energy (F4E), společnost, zastupující v ITERu země Evropské unie. Evropské firmy jsou zodpovědné především za stavbu 39 budov, které budou domovem pro tokamak a veškeré jeho příslušenství. ITER bude postaven u města Cadarache na jihu Francie.

Smlouva zahrnuje návrh, výrobu, instalaci a provoz topných systémů, ventilace (systém HVAC) a mechanických a elektrických zařízení pro Tokamakové středisko, zahrnující budovu, kde bude umístěn tokamak (zařízení pro udržení plazmatu), budovy se zařízením pro diagnostiku a řada dalších. Ventilační systém HVAC je vskutku úctyhodný – dokáže pumpovat až milion metrů krychlových vzduchů za hodinu. Dále budou Francouzi a Němci instalovat řídicí systémy, napájení, osvětlení, přívody plynů a kapalin a požární čidla.

Práce konsorcia na placu by měla začít příští rok v září a celkově by měly práce, které má na starosti, trvat pět let a v době jejich vyvrcholení kolem roku 2016 by mohly zaměstnat až 450 lidí. V současnosti staví ITER celkem 250 pracovníků, ale už na konci roku 2014 by tento počet měl vyšplhat na 2000.

Další smlouva, tentokrát v hodnotě 500 milionů eur, byla uzavřena letos v lednu se sedmičlenným konsorciem VFR a týká se stavebních prací na nejdůležitějších budovách, například na budově tokamaku, budovách se zařízením pro diagnostiku, produkci tritia, chlazení a kompresory a řadě dalších.

Termojaderný fúzní reaktor ITER je jedním z největších vědeckých projektů lidstva, jeho hlavním účelem je prozkoumat možnost výroby elektrické energie ve fúzním procesu. Na stavbě se kromě Evropské unie, na jejíchž bedrech leží polovina investic, podílí sedm zemí: Čína, Rusko, Japonsko, Indie, Jižní Korea a Spojené státy, jež si zbývající polovinu rozdělí rovným dílem.

Stavba byla po pěti letech přípravy oficiálně schválena v listopadu loňského roku. Spuštění reaktoru je naplánováno na rok 2027.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..