Někde se od jaderné energetiky odvrátili, jinde její výhody teprve začínají využívat.
Někde se od jaderné energetiky odvrátili, jinde její výhody teprve začínají využívat.

Stavebníci položili první dávku těžkého betonu, který vytvoří základovou desku pilotního projektu běloruské jaderné energetiky. V lokalitě Ostrovets začal růst první blok budoucí jaderné elektrárny.

Proces nalévání betonu do prostoru základové desky začal podle běloruské informační agentury Belta 6. listopadu. Tato deska poskytne silně zpevněný prostor pro kontejnment reaktoru a další pomocné budovy, které souvisí s jadernou částí elektrárny.

Běloruské Ředitelství výstavby jaderné elektrárny (AEC) oznámilo, že na konci října získalo stavební licenci na reaktor Ostrovets 1 od Oddělení pro jadernou a radiační bezpečnost Ministerstva pro nouzové situace.

Bělorusko v minulosti spustilo tendr na stavbu elektrárny, do kterého se přihlásila ruská státní korporace Rosatom, francouzká Areva a konsorcium Westinghouse-Toshiba (tedy velmi podobné složení účastníků, jako v případě dostavby Temelína). Vítězem se stal tlakovodní reaktor VVER, model AES-2006, s výkonem 1200 MWe, který vyvinula konstrukční kancelář AtomEnergoProjekt se sídlem v Sankt Pětěrburgu.

Hlavní smlouva na výstavbu elektrárny byla se společností AtomStrojExport (ASE) podepsána v říjnu roku 2011, zatímco zbytek zakázky na klíč v hodnotě 10 milionů dolarů Bělorusko s Rosatomem doladilo v červenci 2012. V rámci smlouvy má Rosatom dodat dva reaktory.

Termín dokončení prvního bloku zřejmě nastane za 60 měsíců od lití prvního betonu, začátek samotného procesu spouštění reaktoru a schvalovacího řízení pro provoz přijde zřejmě  ještě v roce 2018. Časový plán druhého bloku má oproti prvnímu zpoždění asi 18 měsíců, testy před spuštěním jsou naplánovány na červenec 2020.

 

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..