Reaktor Angra 3 se staví ve státě brazilské federace Rio de Janeiro. Zdroj: Eletronuclear
Reaktor Angra 3 se staví ve státě Rio de Janeiro
v brazilské federaci. Zdroj: Eletronuclear

Zakázku v hodnotě 1,25 miliardy euro na dodávky a montáž komponent pro rozestavěný brazilský reaktor Angra 3 získala francouzská společnost Areva.

V rámci kontraktu, zadaného brazilskou elektrárenskou společností Eletronuclear, zajistí Areva služby především v oblasti elektromechaniky a dodá součástí chladícího okruhu. Francouzi také dodají digitální vybavení kontrolního systému pro tlakovodní reaktor o výkonu 1405 MWe a poskytnou i dohled nad instalací zařízení a při schvalovacích testech.

Prezident společnosti Areva Luc Oursel komentuje: „Vážíme si toho, že naše společnost byla vybrána k dokončení třetího brazilského reaktoru a že naše spolupráce s Eletronuclear, která začala výstavbou a dodávkou zařízení pro reaktor Angra 2, bude pokračovat.“

„Dokončení reaktoru Angra 3 potvrdí, že Brazílie myslí svůj ambiciózní jaderný program vážně a ilustruje důležitost tohoto zdroje energie jako řešení udržitelného ekonomického rozvoje této země.“

Dvě brazilská konsorcia soutěží o zakázky související s instalací zařízení dodaných Arevou. První ze zakázek pokrývá montáž elektro-mechanických prvků primárních systémů reaktoru, její hodnota je 420 milionů euro a očekává se, že bude přidělena na konci roku. Druhá souvisí s montáží sekundárních systémů a odhadem má hodnotu 536 milionů euro.

Projekt Angra 3 má dlouhou historii. Stavba reaktoru oficiálně začala v roce 1984 s německým návrhem tlakovodního reaktoru od společnosti KWU, ale byla utlumena už za dva roky. V té době bylo zhruba 70% strojního vybavení elektrárny zakoupeno a dovezeno na místo. Opětovné spuštění výstavby bylo schváleno v roce 2007 a dohoda o průmyslové spolupráci na dokončení bloku byla s Arevou podepsána v prosinci 2008.

Doposud byla dokončena asi polovina stavebních prací. Termín dokončení není v současnosti znám, ale podle předchozích prohlášení by elektrárna měla být dostavěna v roce 2015.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..