Jaderná elektrárna Borssele se brzy přidá k několika dalším elektrárnám, které používají palivo MOX. (Zdroj: World-nuclear-news.org)
Jaderná elektrárna Borssele se brzy přidá k několika dalším elektrárnám, které používají palivo MOX. (Zdroj: World-nuclear-news.org)

V říjnu byla v závodě Melox společnosti Areva zahájena výroba prvního paliva MOX pro elektrárnu Borssele v Nizozemí.

V roce 2008 se holandská společnost EPZ, která provozuje 500 MWe jaderný reaktor v Borssele, rozhodla diverzifikovat své dodávky jaderného paliva a vybrala si společnost Areva pro výrobu recyklovaného paliva MOX. V letošním roce EPZ pro reaktor získala vládní licenci na použití osmi palivových článků MOX v roce 2014 a poté 12 palivových článků každý další rok.

Během uplynulých 30 let nechala společnost EPZ recyklovat použité palivo v závodě La Hauge, který patří společnosti Areva. K dnešnímu dni bylo takto zpracováno na 375 tun paliva. Použití paliva MOX umožní společnosti EPZ plně využít ekonomické a environmentální výhody spojené s použitím recyklovatelného paliva.

Nizozemí se tak stává sedmou zemí, kde se používá, nebo používalo palivo MOX v jaderných reaktorech. K těmto zemím se řadí například také Německo, Švýcarsko, Francie a Japonsko.

Recyklace použitého paliva se rozvíjí na mezinárodní úrovni jako technologické řešení pro odpovědné využívání přírodních zdrojů a zpracování jaderného odpadu. Francie a Velká Británie již provozují specializovaná zařízení, Japonsko v současnosti rozvíjí svoji vlastní průmyslovou platformu ve spolupráci se společností Areva a Čína nedávno podepsala se společností Areva předběžnou dohodu na dodávku zařízení pro zpracování použitého paliva a jeho recyklaci.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Areva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..