Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko nesouhlasí s návrhem na změnu směrnice Evropské komise (EK), která se týká jaderné bezpečnosti. Oznámil to dnes v Budapešti na summitu premiérů těchto zemí, takzvané visegrádské čtyřky (V4), slovenský premiér Robert Fico. Cílem směrnice je posílit harmonizaci bezpečnostního rámce jaderné bezpečnosti a rozšířit úroveň vzájemného posuzování bezpečnosti jaderných zařízení. Podle maďarského premiéra Viktora Orbána by ale měla EU projekty týkající se jaderné energetiky podporovat, a nikoli tuto oblast „nadměrně regulovat“.

„Vítám společný postup V4. Nejsme nadšení a nesouhlasíme s touto změnou v takovém tempu a obsahu, jak je připravena,“ prohlásil Fico. „Neumíme si představit, že by EK převzala významnější pravomoci v oblasti jaderné bezpečnosti, toto patří do národní suverenity a příslušným mezinárodním organizacím,“ dodal slovenský premiér. Hovořil v té souvislosti také o tom, že visegrádská čtyřka začíná pociťovat politizaci otázky výroby elektřiny z jádra.

„Respektujeme země, které jádro nevyužívají. Očekáváme ale, že tyto státy budou respektovat to, že my ho využíváme,“ dodal Fico. Navržená směrnice EK reaguje na havárii ve fukušimské elektrárně v březnu 2011.

Podobný názor na tiskové konferenci vyjádřil i maďarský premiér Viktor Orbán. „Očekáváme, že Evropská unie bude pomáhat, a nikoli bránit zvyšování jaderných kapacit ve střední Evropě,“ řekl Orbán. Jak dodal, měla by se rovněž přezkoumat problematika státní podpory pro investice do jaderné energetiky. „Myslíme si, že jaderná energetika je zde diskriminována,“ vyjádřil Orbán postoj všech zemí V4.

Zatímco Německo či Rakousko jsou proti jaderné energii, Británie či právě státy V4 s ní problém nemají.

Český premiér Jiří Rusnok podle agentury MTI k tomuto tématu mimo jiné prohlásil, že je potřeba podporovat suverenitu každého státu, ať už se rozhodne využívat či nevyužívat jadernou energii. Ministerští předsedové visegrádské čtyřky se shodli na tom, že země EU mají mít nadále možnost vybrat si prvotní zdroj energie, ať už se to týká jádra, nebo břidlicového plynu.

Předsedkyně českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová dnes v reakci pro ČTK uvedla, že novelu směrnice pokládá za předčasnou. „Česká republika si myslí, že tak, jak je momentálně právní rámec společenství nastaven, je to dostačující,“ uvedla. Nedomnívá se, že jde o zásadní problém, který by Evropa měla řešit. „Že by musela rychle novelizovat směrnici, pokládáme za poněkud předčasné, ale společenství je založeno na konsensu,“ dodala.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..