Podobné převozy použitého jaderného paliva jako tento z Francie do Německa probíhají i v Rusku, ale na výrazně delší trase, která dosáhne téměř 5000 km. (Zdroj: Greenpeace.org)
Podobné převozy použitého jaderného paliva jako tento z Francie do Německa probíhají i v Rusku, ale na výrazně delší trase, která dosáhne téměř 5000 km. (Zdroj: Greenpeace.org)

Odvezení vyhořelého jaderného paliva z Leningradské atomové elektrárny by mělo být podle plánů dokončeno v roce 2018. Řekl to šéf společnosti Rosatom, Sergej Kirijenko, během šestého regionálního veřejného fóra v Petrohradě.

„K dnešnímu dni bylo z Leningradské JE odvezeno 2088 kazet vyhořelého paliva,“ řekl Kirijenko a dále upřesnil, že plán odvážení palivových kazet na rok 2014 tvoří 1914 položek, během následujících tří let se každoročně plánuje odvézt po 1700 položek.

Kirijenko poznamenal, že úložiště v Krasnojarském kraji, kam je nyní odváženo vyhořelé palivo z Leningradské JE, odpovídá moderním požadavkům radiační ochrany. Podle jeho slov náklady na zbudování tohoto objektu přesahovaly 15 miliard rublů.

Šéf Rosatomu také připomenul, že v současnosti se v závěrečném stádiu nachází oprava prvního bloku Leningradské JE, kde se od května loňského roku realizuje program rekonstrukce záložních charakteristik grafitového obložení. „Jsou dokončovány závěrečné zkoušky i schvalování Rostechnadzorem,“ řekl a dodal, že připojení prvního bloku k síti by podle plánů mělo proběhnout do konce listopadu.

Na začátku října šéf koncernu Rosenergoatom, Jevgenij Romanov, oznámil, že spuštění prvního bloku Leningradské JE je naplánováno na 7. listopadu.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..