Vojáci a kontrolní stanoviště budou v rámci cvičení v příštích dnech v okolí Temelína běžnou záležitostí. (Zdroj: Acr.army.cz)
Vojáci a kontrolní stanoviště budou v rámci cvičení v příštích dnech v okolí Temelína běžnou záležitostí. (Zdroj: Acr.army.cz)

Přibližně stovka vojáků pěší roty aktivní zálohy, policisté a ostraha Jaderné elektrárny Temelín se od pátku do pondělí zapojí do cvičení Safeguard Temelin 2013. Procvičí si ochranu důležitého objektu proti teroristům. Cvičení vyvrcholí v pondělí praktickými ukázkami, kdy budou vojáci u elektrárny zneškodňovat ozbrojené osoby. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Pokud by hrozil teroristický útok, právě Armáda ČR by zajišťovala vybrané strategické objekty na území státu. Předmětem vojenské ochrany by se tak staly například i obě české jaderné elektrárny. „Došlo by k zajištění komunikací, v terénu kolem elektrárny by se pohybovaly ozbrojené hlídky a skrz zátarasy by se dalo projít pouze přes speciálně zřízená kontrolní stanoviště,“ popsal ředitel Krajského vojenského velitelství České Budějovice Vladimír Pešek.

V sobotu odpoledne vojáci zřídí čtyři stanoviště, která budou fungovat až do konce cvičení. Tři se budou nacházet v bezprostřední blízkosti elektrárny, čtvrté bude před vjezdem do čerpací stanice Hněvkovice. Všechny kontrolní body budou na účelových komunikacích a na běžný silniční provoz nebudou mít žádný vliv. Řidiči jedoucí kolem elektrárny Temelín ale mohou zahlédnout cvičící vojáky, upozornil mluvčí. V pondělí dopoledne budou vojáci zneškodňovat ozbrojené osoby.

Cvičit bude také jihočeská policie. „Na místě bude zásahová jednotka, která je přímo určená pro ochranu elektrárny. Přijedou i pyrotechnici a policisté z Týna nad Vltavou,“ uvedl ředitel jihočeské policie Radomír Heřman. Policisté budou zasahovat při nálezu podezřelého předmětu ve vozidle u kontrolního stanoviště a také budou pronásledovat pachatele, kteří napadnou stanoviště vojáků, nastínil Heřman námět cvičení.

Celá akce se uskuteční mimo areál elektrárny, ale zapojí se do ní i ostraha elektrárny, zhruba 60 lidí. „Naším úkolem je především poskytnout armádě logistickou podporu. Vyčleníme jí prostory, kde budou mít zázemí. Připraven bude i havarijní štáb, který by přijímal opatření v návaznosti na informace od armády a policie,“ uvedl Bohdan Zronek, ředitel Bezpečnosti elektráren ČEZ.

Cvičení se dotkne i zaměstnanců elektrárny a dodavatelů, kteří na třech příjezdových trasách budou muset procházet přes vojenská kontrolní stanoviště.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..