Třem veteránům české jaderné energetiky a průmyslu, Rudolfu Vespalcovi, Miroslavu Veselému a Miroslavu Fialovi, bylo v Praze 24. října 2013 uděleno vyznamenání Za zásluhy o mezinárodní spolupráci v jaderném průmyslu. Ocenění jim předal obchodní zástupce Ruské federace v ČR Alexandr Turov.

Během předávání ocenění Alexander Turov prohlásil: „Je pro mne velkou ctí předat ocenění, udělované za osobní přínos k rozvoji a upevnění mezinárodní spolupráce v oblasti využití jaderné energetiky, zástupcům českého jaderného průmyslu.

Představitelé jaderné energetiky a průmyslu z Ruska, České republiky a Slovenska již více než půl století společně pracují na vytvoření a provozování spolehlivých, bezpečných a ekonomicky efektivních jaderných elektráren. Tato spolupráce se netýká jen jaderných elektráren, které stojí v ČR, na Slovensku a v Rusku, ale i těch, které byly vybudovány v dalších zemích. Vyznamenání Rudolfa Vespalce, Miroslava Veselého a Miroslava Fialy je zároveň oceněním celého českého jaderného průmyslu.“

Výkonný viceprezident společnosti Rusatom Overseas, Leoš Tomíček, zdůraznil, že Rudolf Vespalec, Miroslav Veselý a Miroslav Fiala přispěli každý významným způsobem k rozvoji samotné technologie VVER. „Tento přínos je zúročen v podobě dlouholetého a spolehlivého provozu bloků VVER v České republice a desítek reaktorů, vybudovaných podle technologie VVER v různých zemích světa. Právě ty zkušenosti, které byly za dlouhá desetiletí získány v českém průmyslu při výrobě a provozování reaktorů VVER, jsou dnes s úspěchem využívány v nových projektech. Díky práci celé generace jaderných expertů, jejímiž představiteli jsou Miroslav Fiala, Rudolf Vespalec a Miroslav Veselý, získaly české firmy nezbytné kompetence pro samostatnou realizaci jaderného programu. Tyto kompetence našly své uplatnění ve vytvoření konsorcia MIR 1200, které nabízí vlastní projekt v tendru na dostavbu JE Temelín,“ řekl Leoš Tomíček.

Předseda Mezinárodního svazu veteránů jaderné energetiky a průmyslu Vladimir Ogněv poznamenal, že všichni tři čeští experti ocenění vyznamenáním Rosatomu se těší vynikajícímu renomé v mezinárodních profesionálních kruzích.

„Rudolf Vespalec je znám v první řadě mezi odborníky na palivo. Jeho principiálnost a důslednost při licencování jaderného paliva na JE Dukovany, pomohla výrazně zlepšit její parametry spolehlivosti a bezporuchovosti.

Miroslav Fiala a Miroslav Veselý zasvětili celý svůj život jadernému průmyslu. Miroslav Fiala se bezprostředně zúčastnil výstavby všech jaderných elektráren v Česku a na Slovensku, stejně jako založení společnosti Škoda JS a.s., která je v současnosti lídrem česko-ruského konsorcia v tendru na dostavbu JE Temelín.

Miroslav Veselý pracoval v mezinárodní společnosti Interatomenergo. To, že jsou pro chladící systémy na jaderných elektrárnách s reaktory VVER v mnoha zemích světa použita čerpadla vyrobená v Sigma Group, je ve značné míře právě jeho zásluhou,“ řekl Vladimir Ogněv.

Rudolf Vespalec (nar. 1941) – absolvent Fakulty jaderné a fyzikálně-inženýrské ČVUT Praha. Od roku 1980 pracuje na JE Dukovany, dlouhá léta vedl úsek reaktorové fyziky JE Dukovany. Od roku 1997 do roku 2004 byl prezidentem České nukleární společnosti. Od roku 2003 je poradcem prezidenta společnosti ALTA pro otázky jaderného paliva.

Miroslav Veselý (nar. 1945) – ředitel pro marketing společnosti Sigma Lutín, absolvent VUT Brno. V podniku Sigma Lutín pracuje od roku 1968. Od roku 1970 se zabýval vývojem čerpadel ve skupině jaderné energetiky. V letech 1985-1991 pracoval v Moskvě v mezinárodní společnosti Interatomenergo, která byla založena v rámci RVHP. V roce 1991 se vrátil do společnosti Sigma v Lutíně, kde pracuje jako ředitel marketingu a odpovídá především za spolupráci s ruskými zákazníky z oblasti jaderné energetiky.

Miroslav Fiala (nar. 1945) je předsedou představenstva a generálním ředitelem společnosti Škoda JS a.s. Absolvent strojní fakulty Vysoké školy strojní a elektrotechnické v Plzni v oboru Jaderně energetická zařízení. Od roku 1968 pracuje v dnešní společnosti ŠKODA JS. Začínal jako projektant a konstruktér, postupně řídil útvary Technická příprava montáže JE, Finální dodávky pro JE Mochovce a Temelín, Dodávky pro energetiku, Obchod a inženýring. V letech 2001 až 2006 vedl divize pro Zařízení JE a Inženýring a servis JE. Od roku 2006 zastává funkci předsedy představenstva a generálního ředitele společnosti ŠKODA JS a.s.

Vyznamenání Státní korporace pro jadernou energii Rosatom „Za mezinárodní spolupráci v jaderném průmyslu“ je udělováno ruským a zahraničním občanům za osobní přínos k rozvoji a upevnění mezinárodní spolupráce v oblasti využití jaderné energie.

Zdroj: Essential Communication

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..