21. října 2013 znovu přetekla vysoce radioaktivní voda přes jednu z ochranných bariér postavených v areálu japonské jaderné elektrárny Fukušima kolem asi tisícovky nádrží na kontaminovanou vodu. Oznámila to dnes elektrárenská společnost Tepco, která havarovanou elektrárnu provozuje. Stalo se tak kvůli silnému dešti, na který nebyli pracovníci elektrárny dostatečně připraveni.

K únikům kontaminované vody dochází ve fukušimské elektrárně v poslední době velmi často. V srpnu vedení elektrárny oznámilo únik 300 tun vysoce radioaktivní tekutiny.

Po silných nedělních deštích přetekla ochrannou bariéru voda obsahující zřejmě i vysoce radioaktivní stroncium. Radioaktivní voda je odpadním produktem improvizovaného chladicího systému, který udržuje pod kontrolou reaktory poškozené ničivým zemětřesením a vlnou cunami z března 2011.

Tepco přečerpává nahromaděnou dešťovou vodu z ochranné oblasti do prázdných nádrží, měří, zda je radioaktivní, a pokud není, vypouští ji do moře. Silné deště ji ale zaskočily a kvůli nim přetekla bariéra kolem 12 ze 23 skupin nádrží. Jedna z nich obsahuje izotop stroncium-90 v koncentraci, která je asi 70krát vyšší než hladina považovaná za bezpečnou. Firma nyní hodlá zajistit dalších 30 čerpadel a položí uvnitř ochranné bariéry dodatečných deset kilometrů odtokového potrubí.

Japonsko po havárii v elektrárně Fukušima uzavřelo všech 50 svých jaderných reaktorů. Loni úřady obnovily provoz ve dvou jednotkách, nedávno však byly znovu uzavřeny. Japonsko se tak opět ocitlo bez jaderné energie, což se stalo potřetí od roku 1970.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..