V pražském hotelu Radisson Alcron byla 31. října zahájena dvoudenní konference Energopromservis 2013 na téma „Směry reformování energetického průmyslu v současných ekonomických podmínkách“. Konferenci organizují Rusko-česká smíšená obchodní komora, moskevská společnost Aspekt a PragoEnergoProjekt.

Každoroční akce, která se letos koná již po třinácté, se účastní zástupci ruských i českých podniků. Patří k nim například Federální společnost přenosových sítí JES (RF), firma Vemex, Lukoil Czech Republic, Vitkovice a.s. a další. Účastní se rovněž představitelé bank, jako jsou třeba Česká exportní banka a Sberbank CZ. V auditoriu jsou také zástupci samospráv ruských měst, auditorských a investičních společností, vědecko-výzkumných a vzdělávacích institucí.

Předseda Rusko-české smíšené obchodní komory, Vladimír Jermakov, zdůraznil, že tato forma obchodní komunikace je pro špičkové evropské experty a firmy ze zemí Společenství nezávislých států stále atraktivnější.

Poslanec Evropského parlamentu Miloslav Ransdorf podrobně přiblížil situaci na evropských energetických trzích a konstatoval, že spolupráce s ruskými dodavateli energie stabilizuje energetický systém EU.

Výkonný vice-prezident společnosti Rusatom Overseas, Leoš Tomíček, seznámil účastníky konference s projekty, které realizuje státní korporace pro jadernou energii Rosatom v Rusku a dalších zemích. Prohlásil, že Rosatom kromě jiného aktivně pracuje na evropských trzích – například finská společnost Fennovoima si vybrala ruskou nabídku, a tak v současné době probíhají jednání o výstavbě jaderné elektrárny ve Finsku. A zároveň ve Velké Británii zkoumá plusy a minusy vstupu na místní energetický trh. Leoš Tomíček zdůraznil, že Rosatom vede jednání i se Slovenskem a uvažuje o účasti na projektu výstavby tamní JE Jaslovské Bohunice. Kromě toho se v rámci konsorcia MIR 1200 účastní tendru na dostavbu české JE Temelín, kde nabízí bezprecedentní úroveň lokalizace kolem 70%.

Ředitel odboru exportního financování České exportní banky (ČEB), Pavel Mráz, se soustředil na téma státní podpory exportu českých firem v oblasti energetiky a seznámil přítomné s reálnými projekty, které byly v Rusku v této oblasti uskutečněny. Pavel Mráz mimo jiné oznámil, že ČEB je připravena financovat dodávky českého zařízení pro jaderné elektrárny, které Rosatom buduje jak v Rusku, tak v dalších zemích.

Jsme přesvědčeni o kvalitě a konkurenceschopnosti českého zařízení. Jako banka jsme připraveni nabídnout maximálně výhodné podmínky financování dodávek produkce českých firem a podniků pro ruské jaderné objekty.

Chceme společně s českými exportéry zvítězit v jakémkoli tendru, který bude organizován ruskou stranou,“ prohlásil Pavel Mráz.

Zástupce EGAP Zdeněk Kmoníček seznámil přítomné se specifikou pojištění úvěrů na projekty z oblasti energetiky a s riziky, s nimiž se investoři potýkají.

V rámci prvního dne konference vystoupili s příspěvky také zástupci společností ČEPS, ČKD Group, Daichi, REM Energo a Tenergo Team. Mezi tématy, která nejvíce zaujala účastníky konference, byly nové technologie provozu a správy rozvodných elektrických sítí v ČR, ekologizace a rozhodnutí o modernizaci tepláren, stejně tak jako mini-kogenerační jednotky.

Druhý den konference je zasvěcen evropskému obchodování s plynem a perspektivami využití stlačeného zemního plynu.

Součástí programu je návštěva spalovny odpadů v Malešicích, která právě díky kogeneraci vyrábí teplo i elektřinu.

Jeden z iniciátorů Energopromservisu 2013, šéf obchodní skupiny Sevzapenergo Sergej Glotov okomentoval průběh konference slovy: „Ne náhodou byla vybrána pro uspořádání konference právě Praha. Česká republika je nejen zemí s vysoce rozvinutou energetikou a průmyslem, ale zároveň i zemí, která ochotně přijímá inovace v oblasti energetiky a je připravena se podělit o vlastní úspěchy v této oblasti. Samotná skutečnost, že se konference již třináct let těší tradičnímu zájmu účastníků z Ruska a zemí SNS, stejně jako evropských zemí, svědčí o tom, že zkušenosti a úspěchy ČR v oblasti energetiky jsou vysoce ceněné experty z mnoha zemí.“

Zdroj: Essential-Communication

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..