Jaderná elektrárna Kudankulam. (Zdroj: Thehindu.com)
Jaderná elektrárna Kudankulam. (Zdroj: Thehindu.com)

V indickém státě Tamilnádu, který se nachází na jihu země, byl 21. října 2013 připojen k síti první blok jaderné elektrárny Kudankulam s ruským reaktorem VVER generace 3+. Jedná se o první blok tohoto typu ve východní Asii a druhý na světě, který byl uveden do provozu po havárii v japonské JE Fukušima. V projektu jsou maximálně zohledněna postfukušimská bezpečnostní opatření.

Dva bloky JE Kudankulam staví společnost Atomstrojexport z korporace Rosatom v rámci rusko-indické mezistátní dohody. Bloky mají propojené aktivní a pasivní bezpečnostní systémy. Konkrétně je na každém z nich instalován lapač taveniny aktivní zóny, který dokáže zamezit úniku radiace za hranice reaktoru v případě, že by došlo k nejtěžší havárii. Poprvé na světě je na JE Kudankulam instalován systém rychlého vstřikování bóru, jehož aplikace dokáže zastavit štěpnou reakci.

„Na JE Kudankulam jsou instalovány systémy pasivního odvodu tepla, které v případě vážné havárie zabezpečí automatické chlazení bez zásahu člověka. Systém se obejde bez vnějšího zdroje energie, proto je zde absolutně vyloučeno opakování situace, ke které došlo na JE Fukušima,“ prohlásil Alexandr Kvaša, náměstek ředitele výstavby JE Kudankulam.

Jelikož se JE Kudankulam nachází v seismicky aktivní oblasti jihovýchodní Asie, na obou blocích byly z preventivních důvodů nainstalovány systémy, které chrání elektrárnu před zemětřesením, tsunami, tornádem, uragánem a dalšími živelnými katastrofami.

Na JE Kudankulam funguje také speciální zařízení pro odsolení mořské vody, které plně zabezpečuje potřeby technické vody pro elektrárnu.

Uvedení prvního bloku JE Kudankulam do provozu bylo naplánováno na listopad 2013, druhý blok elektrárny by měl být spuštěn počátkem příštího roku.

Mezi dodavateli zařízení pro JE Kudankulam jsou i české firmy jako například Sigma Group, Arako, Vitkovice Machinery Group, Kabelovna Kabex a další společnosti.

Leoš Tomíček, výkonný viceprezident společnosti Rusatom Overseas, která je dceřinou firmou Rosatomu, upřesnil: „Řeč je o armatuře, čerpadlech, kabelech a dalším zařízení v hodnotě přibližně miliardy korun. Například společnost Kabelovna Kabex dodala pro dva bloky JE Kudankulam přibližně 2,5 tisíce kilometrů kabelů, společnost Arako 1,5 tisíce kilometrů regulačních armatur, zejména vlnovcových zpětných a uzavíracích ventilů. Počítáme s tím, že české společnosti budou našimi partnery i při realizaci dalších projektů. Jedná se o velice kvalitní a spolehlivé dodavatele.“

„Společnost ARAKO spol. s r.o. z Opavy získala před téměř 10 lety mimořádnou zakázku na celkem cca 1600 kusů speciálních jaderných armatur. Zakázka byla mimořádná jak rozsahem – tedy samotným počtem kusů a množstvím typorozměrů jednotlivých armatur – tak podmínkami, pro které byly armatury navrženy, zkonstruovány, vyrobeny a také zkoušeny. Jednalo se o uzavírací a regulační ventily, zpětné ventily a šoupátka pro primární i sekundární okruh JE Kudankulam a pro společnost ARAKO projekt znamenal také splnění nebývale náročných technických podmínek, jejichž dodržení bylo deklarováno příslušnými dokumenty včetně výpočtů a zkoušek“, řekl obchodní ředitel společnosti Arako, ing. Tomáš Ondera.

JE Kudankulam je budována v Indii v rámci dvoustranné dohody z 20. listopadu 1988 a doplňku k ní z 21. června 1998. V roce 2002 byla pod vedením akciové společnosti Atomstrojexport (v současnosti je součástí státní korporace Rosatom) zahájena výstavba dvou energobloků s reaktory VVER-1000 o celkovém výkonu 2000 МW. Zakládání paliva do reaktoru prvního bloku bylo ukončeno počátkem října 2012.

První blok JE Kudankulam byl spuštěn na minimální kontrolovatelnou úroveň výkonu v červenci, jeho energetické spuštění bylo v plánu na listopad.

Souhrnný plán spolupráce v jaderné energetice mezi Ruskem a Indií předpokládá výstavbu celkem 15 bloků jaderných elektráren na území Indie, z toho na stavební parcele Kudankulam od 4 do 8 bloků. Výstavba druhého bloku byla úspěšně dokončena, v současnosti se uskutečňuje definitivní nastavování zařízení. Uvedení do provozu je naplánováno na rok 2014.

Zdroj: Essential Communication

O autorovi

admin

2 Comments

    Kde jste prosím přišli na jméno Tamiland? Ten indický stát se jmenuje anglicky Tamil Nadu, česky používáme výraz Tamilnádu, ale Tamiland je pitomost.

      Omlouváme se, chybu do textu pravděpodobně zanesly automatické opravy. Děkujeme za upozornění.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..