První příspěvky ve fóru Atomex-Evropa. (Zdroj: Atominfo.cz)
První příspěvky ve fóru Atomex-Evropa. (Zdroj: Atominfo.cz)

8. října 2013 bylo v rámci Business dne Ruské federace, pořádaného na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, zahájeno fórum dodavatelů pro jaderný průmysl Atomex-Evropa 2013.

Zahájení se zúčastnili za českou stranu místopředseda Senátu Parlamentu České republiky Přemysl Sobotka, ministr průmyslu a obchodu ČR Jiří Cieńciała a předseda představenstva komory SNS Václav Petříček. Ruskou federaci reprezentovali velvyslanec Ruské federace v České republice Sergej Kiselev, zástupce generálního ředitele ruské státní jaderné korporace Rosatom pro rozvoj a mezinárodní obchod Kirill Komarov, prezident Asociace výrobců obráběcích strojů Ruské federace Stankoinstrument Georgij Samodurov a prezident strojírenské skupiny OMZ Vadim Machov.

Fóra Atomex-Evropa 2013 se účastnili zástupci jaderného průmyslu a energetiky, výrobců ve vysoce technologicky náročných odvětvích, kteří dodávají zařízení a služby pro jaderný průmysl, a také finančních a pojišťovacích společností.

„Hlavními tématy fóra Atomex-Evropa 2013 je spolupráce výrobců a dodavatelů v rámci světové dodavatelské sítě ruské státní jaderné korporace Rosatom a mezinárodní programy Rosatomu pro inovace. Nejdůležitějším účelem fóra je rozšířit řady partnerů Rosatomu a získat ke spolupráci v oblasti inovací v jaderném průmyslu nové zájemce“, říká Alexander Fedotenkov, ředitel společnosti Atomexpo, která fórum organizuje.

Jednotlivé příspěvky na fóru se například týkaly prezentace globální dodavatelské sítě Rosatomu, podmínek pro účast zahraničních firem na ruských jaderných stavbách, kvalifikačních standardů a požadavků na výstupní kvalitu výrobků. Zvláštní vystoupení a diskuze byly věnovány stávajícímu průběhu výstavby jaderných objektů v Rusku a mimo něj, především první turecké jaderné elektrárně Akkuyu, kde Rosatom staví čtyři bloky s technologií VVER-1200.

Zástupci finančních struktur Sberbanku, bankovních institucí VTB a VEB a České exportní banky promluvili o možnostech spolufinancování a investic do výstavby jaderných objektů podle ruských technologií v různých zemích světa. Vlastní příspěvek měla na programu ruská pojišťovací agentura EKSAR, jejíž zástupci podrobně osvětlili otázky související s podporou exportu a zahraničního obchodu.

V rámci zasedání věnovaného mezinárodním inovačním projektům a novým možnostem pro dodavatele byly představeny projekty výzkumného jaderného reaktoru MBIR a malého reaktoru SVBR-100 chlazeného směsí olova a bismutu. Představitelé českých firem prezentovali své vlastní zkušenosti s výrobou a dodávkami zařízení a služeb pro ruské výzkumné projekty.

Program druhého dne fóra Atomexpo-Evropa 2013 bude probíhat na stánku Rosatomu v pavilonu Z. Společnost představí elektronický katalog evropských dodavatelů a spolupracovníků Rosatomu, jak stávajících, tak potenciálních, a kvalifikační požadavky na ně. Účastníci fóra se budou moci seznámit se špičkovou novou inženýringovou technologií Multi-D projektování, která je v Rusku použita například při výstavbě třetího a čtvrtého bloku Rostovské JE.

Během druhého dne fóra také proběhnou schůzky mezi zástupci firem, které jsou součástí korporace Rosatom, a jejich českými kolegy. Budou jednat především o zapojení českých podniků do světového dodavatelského řetězce Rosatomu, požadavcích na jakost a licence a řadě dalších otázek.

Fórum Atomex-Evropa 2013 bude probíhat 8. a 9. října 2013.

Zdroj: Essential Communication

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..