Virtuální model budoucí výzkumného reaktoru s figurkou pro představu o jeho velikosti. (Zdroj: Myrrha.sckcen.be)
Virtuální model budoucí výzkumného reaktoru s figurkou pro představu o jeho velikosti. (Zdroj: Myrrha.sckcen.be)

Belgické jaderné výzkumné centrum SCK–CEN uzavřelo smlouvu v hodnotě 24 milionu eur (zhruba 617 milionu korun) s mezinárodním konsorciem vedeným společností Areva, které dodá počáteční návrh experimentálního reaktoru Myrrha řízeného urychlovačem.

Sdružení těchto firem: francouzské Arevy, italského Ansaldo Nucleare a španělského Empresarios Agrupados bylo vybráno po dvouletém výběrovém řízení. Vedoucí firma konsorcia, Areva, dostane více než polovinu podílu na kontraktu, přičemž bude poskytovat technické zázemí projektu a zařizovat celkový návrh reaktoru. V konsorciu je zastoupena i Belgie společností Grontmij, která vykoná část tendru jako subdodavatel Arevy.

Reaktor i urychlovač byly navrženy ve výzkumném centru SCK-CEN, přičemž ředitel projektu Myrrha, pan Hamid Ait Abderrahim, vysvětlil, že smlouva s konsorciem pokrývá všechny činnosti, které nespadají pod specializaci centra SCK-CEN. Mezi ně patří technické návrhy jednotlivých částí infrastruktury této první elektrárny svého druhu, jako jsou budovy, chladící systémy, řídící a kontrolní systémy reaktoru a urychlovače částic. Dále mezi jejich kompetence patří odhad investičních a provozních nákladů reaktoru, ověření výkonnostních cílů, příprava k získání provozní licence a definice podrobného harmonogramu projektu.

Myrrha (Multipurpose Hybrid Research Reactor for High-tech Applications) bude urychlovačem řízený systém o výkonu 57 MWt, ve kterém bude svazek urychlených protonů o energii 600 MeV dopadat na terčík ze slitiny tekutého olova a bismutu, v němž se bude odehrávat spalační (tříštivá) reakce. Díky neutronům ze spalační reakce bude zažehnuta řetězová štěpná reakce v aktivní zóně podkritického rychlého jaderného reaktoru chlazeného slitinou olova a bismutu. Tento systém má nahradit stárnoucí belgický výzkumný reaktor BR2 a najde využití v řadě výzkumných činností včetně předvedení transmutace dlouhodobých radionuklidů nacházejících se v použitém jaderném palivu a také pro výrobu radiofarmak. Projekt je součástí Evropského strategického fóra pro výzkumné infrastruktury (ESFRI) a patří mezi tři nové projekty výzkumných reaktorů, které tvoří základní kameny evropského výzkumného prostoru experimentálních reaktorů (ERAER), kromě reaktoru Myrrha to jsou reaktor Jules Horowitz v Cadarache ve Francii a reaktor Pallas v Pettenu v Nizozemí .

Reaktor Myrrha je vskutku jedinečnou technologickou výzvou, podle centra SCK-CEN žádný existující projekt nepředstavuje podobné obtíže při projektování. To znamená, že první výběr dodavatelů byl založen na osvědčené technologické kompetenci. Generální ředitel společnosti Areva TA, Benoit Bazire, popsal smlouvu jako uznání jejich odbornosti v oblasti jaderného inženýrství a návrhu výzkumného reaktoru. Jakmile bude smlouva dohodnuta, bude projekt připraven k výstavbě, říká SCN-CEK. Předpokládá se, že projekt Myrrha začne fungovat v roce 2024-25.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..