Experiment ALICE v CERN, na kterém se podílí i Ukrajina.
Experiment ALICE v CERN, na kterém se podílí i Ukrajina.

Generální ředitel CERN Rolf Heuer a Konstantin Ivanovič Gryšenko, vicepremiér Ukrajiny, ve čtvrtek podepsali dokument, který stvrzuje přijetí tohoto východoevropského státu mezi přidružené členy organizace. Dokument nyní bude předložen k ratifikaci ukrajinskému parlamentu.

„Ukrajina se v minulých letech velmi podílela na experimentech LHC a analýze dat,“ řekl Heuer. „Vítání nového člena rodiny je vždy velmi silný moment a jsem opravdu potěšen, že vidím Ukrajinu postupovat na cestě ke členství.“

„Podepsání dohody o přijetí mezi přidružené členy je velmi důležitým krokem v rámci evropské integrace Ukrajiny,“ potvrdil Gryšenko. „Plná účast na pokročilých evropských vědeckých projektech a výzkumu vedeném v rámci CERN se stala hlavní prioritou na poli mezinárodní spolupráce v oblasti vědy a technologií.“

Ukrajina s CERN podepsala Dohodu o spolupráci už v roce 1993 a další Prohlášení o spolupráci v roce 2001. Ve skutečnosti se vztah CERN a Ukrajiny datuje mnohem dál. CERN především na poli fyziky velkých urychlovačů dlouhodobě spolupracuje se Spojeným ústavem jaderných výzkumů (JINR) v Dubně u Moskvy, kde vždy pracovala řada ukrajinských vědců a Ukrajina se tam výzkumu účastní dodnes. Spolupráce CERN-JINR, ustavená na počátku šedesátých let, byla vždy mostem mezi východem a západem a přinesla mnoho důležitých příspěvků ke globální mírové vědecké spolupráci.

Kromě podílu na výzkumu JINR, spolupracuje Ukrajina na experimentech ALICE, CMS, LHCb a výzkumu nových technologií pro urychlovače, Ukrajina se podílí také na Úrovni 2 Mezinárodní výpočetní sítě urychlovače LHC. Tato síť sdružuje výkonné počítače z celého světa za účelem zpracování ohromného množství dat, které urychlovač generuje.

Status přidruženého člena otevře Ukrajině zcela novou éru, která posílí dlouhodobou spolupráci Ukrajinské vědecké komunity s CERN. Nově se Ukrajina může částečně podílet také na vedení CERN. Ukrajinští vědci se mohou stát zaměstnanci CERN nebo se účastnit vzdělávacích programů. A konečně také ukrajinské firmy si přijdou na své – mohou získat zakázky pro CERN, což otevře dveře další průmyslové spolupráci s členskými zeměmi.

Zdroj: CERN press office

O autorovi

admin

1 Comment

    Ukrajina s CERN podepsala Dohodu o spolupráci už v roce 1993 a další Prohlášení o spolupráci v roce 201.

    V posledním čísle je chyba.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..