Víko je opatrně spouštěno na reaktorovou nádobu. Víko bude potřeba sejmout z nádoby až při jejím plnění palivem. Jakmile bude znovu umístěno, bude připevněno k tlakové nádobě 52 šrouby. (Zdroj: World Nuclear News)
Víko je opatrně spouštěno na reaktorovou nádobu. Víko bude potřeba sejmout z nádoby až při jejím plnění palivem. Jakmile bude znovu umístěno, bude připevněno k tlakové nádobě 52 šrouby. (Zdroj: World Nuclear News)

Ve finské jaderné elektrárně Olkiluoto 3 bylo namontováno víko reaktorové nádoby, což znamená ukončení montáže nejtěžších dílů na první elektrárně s reaktorem typu EPR.

Jak oznámila společnost Areva, bylo v jaderné elektrárně Olkiluoto 3 umístěno téměř 170 tun těžké víko reaktorové nádoby, a to pomocí polárního mostového jeřábu umístěného těsně pod střechou kontejnmentu. Společnost oznámila, že tato operace byla milníkem pro elektrárnu, která je nyní první elektrárnou typu EPR s plně vybavenou reaktorovou nádobou, do níž už teoreticky zbývá jen zavézt palivo.

Jean-Pierre Mourou, vedoucí projektu Olkiluoto 3 společnosti Areva, uvedl: „Instalace víka nádoby je symbolickým krokem v historii reaktoru typu EPR a rád bych pogratuloval týmům, které úspěšně a bezchybně provedly tuto operaci.“

Výstavba elektrárny Olkiluoto 3 je realizována pro finskou energetickou společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) společností Areva-Siemens, a to formou stavby na klíč s pevnou cenou. Když v roce 2005 začala její výstavba, bylo spuštění provozu odhadováno na rok 2009; nicméně projekt byl sužován mnoha zpožděními, které spuštění odsouvaly. Společnost TVO prohlásila, že „je připravena na možnost“ začátku pravidelné výroby elektrické energie do roku 2016.

Další reaktory typu EPR jsou ve výstavbě ve francouzském Flamanville a v čínské elektrárně Tchaj-šan, kde probíhá stavba dvou bloků. Elektrárna Flamanville 3 je ve výstavbě od roku 2007 a její spuštění je očekáváno v roce 2016. Výstavba prvního bloku elektrárny Tchaj-šan běží od roku 2009 a začátek provozu se očekává v roce 2014, zatímco start druhého bloku je plánován o rok později.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..