Pohled na tři bloky jaderné elektrárny Oskarshamn. Nejstarší blok má výkon 494 MW, druhý 664 MW a třetí 1450 MW, všechny jsou varné. (Zdroj: Icjt.com)
Pohled na tři bloky jaderné elektrárny Oskarshamn. Nejstarší blok má výkon 494 MW, druhý 664 MW a třetí 1450 MW, všechny jsou varné. (Zdroj: Icjt.com)

Zatímco japonskou jadernou elektrárnu Fukušima poničila předloni přívalová vlna cunami, reaktor na jihu Švédska ohrožoval v neděli jiný mořský živel: medúzy. Jaderná elektrárna Oskarshamn na jihovýchodě Švédska kvůli přívalu mořských živočichů vyřadila z provozu jeden z největších jaderných reaktorů na světě. Od medúz jej pracovníci elektrárny vyčistili teprve dnes, informovala agentura AP.

Tuny medúz ucpaly o víkendu potrubí, kterým se přivádí mořská voda k turbínám elektrárny. Protože jaderné elektrárny potřebují kvůli chlazení přehřátých turbín trvalý přívod velkého množství vody, muselo vedení podniku reaktor odstavit. Mluvčí společnosti provozující elektrárnu Anders Osterberg AP řekl, že dnes podnik po vyčištění reaktoru prováděl kontroly potřebné k jeho opětovnému spuštění. Podle něj jde s výkonem 1400 megawattů o největší varný reaktor na světě, větší než reaktory stejného typu ve Fukušimě.

Nejde o první případ svého druhu. Loni musela jeden reaktor uzavřít kalifornská elektrárna Diablo Canyon, samotný podnik Oskarshamn byl k podobnému kroku nucen kvůli mořským tvorům již v roce 2005.

Biologové přitom upozorňují, že v budoucnosti se „invaze medúz“ mohou stát pro jaderné elektrárny zásadnějším problémem. Medúzám, které ucpaly potrubí švédského podniku, totiž vyhovuje prostředí bez ryb, které z moře mizí kvůli intenzivnímu rybolovu.

„Je to jeden z druhů, kterému se velmi daří v extrémních oblastech. Je jim jedno, zda tam rostou řasy, nevadí jim, když je tam málo kyslíku. Ryby jsou pryč a (medúzy) mohou skutečně ovládnout ekosystém,“ řekla Lene Mollerová ze švédského institutu pro výzkum mořského prostředí.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..