Řez předběžnou vizualizací bloku jaderné elektrárny Hinkley Point C s reaktorem typu EPR. (Zdroj: Burnham-on-sea.com)
Řez předběžnou vizualizací bloku jaderné elektrárny Hinkley Point C s reaktorem typu EPR. (Zdroj: Burnham-on-sea.com)

EDF Group dnes zveřejnila komplexní soubor dohod týkajících se návrhu jaderné elektrárny Hinkley Point C. Tato tisková zpráva obsahuje další podrobnosti dohod s novými partnery, kteří se budou na tomto projektu podílet.

Přípravné práce pro projekt Hinkley Point C již značně pokročily a bylo dosaženo dohody ohledně investiční smlouvy pro plánovanou jadernou elektrárnu. Byl schválen také design reaktoru EPR, regulační orgány již udělily jadernému zařízení příslušné licence, dohody ošetřující pracovně-právní vztahy jsou rovněž schváleny a vláda Spojeného království udělila povolení pro stavbu.

Jedním ze zbývajících klíčových kroků nutných k přijetí konečného rozhodnutí o investici je uzavření dohod týkajících se financování s průmyslovými partnery.

Průmyslové partnerství

Prohlášení o záměru stát se strategickým a průmyslovým partnerem projektu již podepsala EDF Group, Areva, CGN (China General Nuclear Corporation) a CNNC (China National Nuclear Corporation).

Areva, která je světovým lídrem v oblasti dodávek pro jaderný průmysl, je dlouholetým partnerem skupiny EDF. Ve Velké Británii si Areva díky svým zkušenostem z oblasti jaderného paliva a služeb vybudovala významné postavení. Společně s EDF Group Areva prosadila pro svou technologii EPR hodnocení Generic Design Assessment (GDA), které z ní učinilo jedinou technologii třetí generace certifikovanou ve Velké Británii.

Jak Areva, tak EDF Group spolupracují s CGN i CNNC 30 let na výstavbě a provozu jaderných elektráren splňujících mezinárodní normy. Mimo to Areva navázala vztahy s CNNC v oblasti reaktorů a palivového cyklu. Nové partnerství na Hinkley Point C přinese řadu výhod pro samotný projekt i pro Velkou Británii, Francii a Čínu.

EDF Group má odborné znalosti v oblasti provozu a výstavby jaderných elektráren na světové úrovni. Prostřednictvím EDF Energy, která provozuje 15 reaktorů, je lídrem v oblasti jaderné energie ve Velké Británii. Zlepšení bezpečnosti, provozní výsledky a vysoká úroveň investic do jejích osmi elektráren prokázaly, že EDF Energy je důvěryhodným a zodpovědným provozovatelem elektráren ve Velké Británii.

Oba čínští partneři mají rozsáhlé schopnosti v oblasti vývoje a výstavby jaderných elektráren. CGN v současné době provozuje jaderné elektrárny o výkonu 8,3GW. Má osm bloků v provozu a dalších 15 má ve výstavbě, včetně dvou reaktorů EPR, které se staví v rámci joint venture s EDF v Taishanu. CNNC má devět bloků v provozu a dalších 12 ve výstavbě.

EDF Group bude „hlavním architektem projektu“ s ústřední úlohou v oblasti designu a řízení inženýrských prací na elektrárně Hinkley Point C.

Partnerství poskytne CGN a CNNC příležitost získat zkušenosti ve Velké Británii a podpoří jejich dlouhodobý cíl stát se zavedeným konstruktérem jaderných elektráren ve Velké Británii ve spolupráci s EDF Group a v plném souladu s požadavky britských regulačních orgánů.

Podíl na základním kapitálu

Podíl na základním kapitálu by měl být:

  • EDF Group 45 – 50 %

  • Areva 10 %

  • China General Nuclear Corporation (CGN) a China National Nuclear Corporation (CNNC) – dohromady 30 – 40 %

  • Jednání dále probíhají s užším počtem menších stran, jejichž podíl může být až 15 %

Přísná pravidla a regulace v oblasti jaderné energetiky ve Spojeném království požadují, aby všichni stavitelé a provozovatelé prokázali, že pracují v zájmu Velké Británie a splňují přísné požadavky týkající se bezpečnosti a zabezpečení.

Zodpovědnost za dodržení časového a finančního plánu výstavby ponese EDF Group spolu se svými partnery.

Luc Oursel, generální ředitel společnosti Areva, řekl: „Projekt Hinkley Point je prioritou nejen pro Arevu, ale i pro celou francouzskou jadernou energetiku, a skupina se zavázala zajistit jeho úspěch. Dnešní dohoda představuje plody společného úsilí s EDF Group trvající od roku 2007 s cílem přispět k obnově jaderné energie ve Spojeném království. Tento pátý a šestý projekt EPR bude těžit ze zkušeností s EPR reaktory získaných během výstavby ve Finsku, Francii a Číně.“

On Yu, předseda China Guangdong Nuclear Power Holding Co (CGN), řekl: „CGN má zájem o britský trh s elektřinou a bude hrát klíčovou roli v projektu HPC. CGN přispěje k projektu svými zkušenostmi a odbornými znalostmi získanými zejména při dohlížení nad projektem Taishan EPR pro HPC. CGN má dlouhodobý cíl a zájem o nový jaderný program Velké Británie a oceňuje přístup EDF i vlády Spojeného království, které vyjádřily své pochopení a podporu.“

Sun Qin, předseda (China National Nuclear Corporation) CNNC, řekl: „CNNC je ráda, že vláda Spojeného království a vedení EDF Group dosáhly dohody o klíčových bodech projektu HPC. Myslíme si, že projekt HPC má velký význam jak pro energetický trh Velké Británie, tak pro rozvoj světové jaderné energetiky, a jsme hrdí na to, že jsme se do něj zapojili. Se zkušenostmi ze všech aspektů jaderného průmyslu a po 30 letech budování jaderných elektráren, se bude CNNC účastnit nového jaderného programu Velké Británie, a to s podporou ERF a vlády Spojeného království.“

Generální ředitel EDF, Henri Proglio, řekl: „Dnešní dohoda s britskou vládou nabízí průmyslovým subjektům jasný a dlouhodobý rámec, který bude podporovat jejich investice. Jsem také rád, že se k nám při práci na tomto rozsáhlém projektu rozhodli připojit i ostatní významní hráči na poli světové jaderné energetiky. Areva, náš historický partner, společně s CGN a CNNC, se kterými spolupracujeme 30 let, přispějí ke zkušenostem ERF Group a společně budou usilovat o úspěch projektu Hinkley.“

Tyto nové spojenectví mezi britským a francouzským průmyslem umožní převzít vedoucí roli jak v tomto projektu, tak v jaderných projektech po celém světě. Projekt se bude opírat o globální jaderné dodavatelské řetězce a poskytne příležitosti pro řadu zemí včetně Číny.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Areva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..