JE Kola. (Zdroj: Rosatom.ru)
JE Kola. (Zdroj: Rosatom.ru)

V prostorách ruské jaderné elektrárny Kola (leží u města Poljarnye Zori, Murmanská oblast) se konal seminář Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), věnovaný otázkám radiační ochrany. Jeho součástí bylo cvičení, které zorganizovala MAAE, aby připravila personál této jaderné elektrárny na misi skupiny expertů OSART (Operational Safety Review Team).

Cvičení se zúčastnili specialisté Oddílu radiační bezpečnosti (ORB) a Oddělení pro manipulaci s radioaktivním odpadem (CORO) jaderné elektrárny Kola. Přípravný kurz vedl specialista MAAE, vedoucí Oddílu radiační bezpečnosti slovenské jaderné elektrárny Bohunice, Lubomír Dobiš, který má bohaté zkušenosti z mnoha misí a seminářů pořádaných MAAE a Světovou asociací operátorů jaderných elektráren (WANO – World Association of Nuclear Operators).

V průběhu semináře se specialisté jaderné elektrárny Kola seznámili s požadavky MAAE, které předcházejí průběhu mise OSART. „Teoretická část semináře v sobě zahrnovala studium dokumentace MAAE,“ řekl p. Dobiš, „také jsme analyzovali metodiky v oblasti radiační bezpečnosti a manipulace s radioaktivními odpady, které jsou uplatňovány v JE Kola.“

Účastníci semináře navštívili laboratoř ochrany životního prostředí, pracoviště radiační kontroly, reaktorový sál, prostory komplexu úpravy tekutých radioaktivních odpadů. Zde se dostalo hromadné ocenění provozu zařízení, obsluhy profilových oddělení elektrárny, odpovídajících za radiační ochranu a bezpečnost personálu i podniku. V průběhu praktického cvičení byly identifikovány oblasti, které je potřeba zlepšit, a vyzdviženy silné stránky v systému radiační ochrany a manipulace s radioaktivními odpady.

Na základě výsledků semináře Lubomír Dobiš odpověděl, že jaderná elektrárna Kola dosáhla výtečných výsledků v oblasti radiační bezpečnosti a manipulace s radioaktivními odpady. „Dle mého názoru je výrobní procesv oblasti radioaktivní ochrany JE Kola jeden z lepších, se kterými jsem se během mé praxe setkal. Jako hodnou pozornosti jsem ocenil rekonstrukci elektrárny. Vedení podniku skutečně klade velký důraz na otázky zvyšování radiační i obecné bezpečnosti,“ uvedl tento expert.

Mise OSART je nezávislým ohodnocením provozní bezpečnosti jaderných elektráren. Jednotlivé mise jsou realizovány experty v oblasti jaderné energie, kteří pocházejí z členských zemí MAAE. Jedná se o profesionální „úhel pohledu“ na provozkonkrétní jaderné elektrárny, který pomůže objektivně ohodnotit úroveň bezpečnosti, umožní udělit nestranné ocenění spolehlivosti práce podniku se zaměřením na další rozvoj a zdokonalování bezpečnosti všech jaderných elektráren světa. Mise OSART agentury MAAE na jaderné elektrárně Kola je naplánována na listopad 2014.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..