Zarqa je průmyslové centrum Hašemitského království a právě zde bude stát první jordánská JE. Zdroj: NY Times
Zarqa je průmyslové centrum Hašemitského království a právě zde bude stát první jordánská JE. Zdroj: NY Times

Souboj v Jordánsku mezi ruskou a francouzsko-japonskou nabídkou v soutěži o stavbu první jaderné elektrárny v Jordánsku vyhrál ruský Atomstrojexport. Uvádí to ruská zpravodajská agentura RIA Novosti s odvoláním na Khaleda Toukana, šéfa Jordánského výboru pro jadernou energii. Atomstrojexport s projektem VVER-1000 (AES-92) zvítězil ve druhém kole tendru, kde se utkal s francouzsko-japonskou dvojicí AREVA a Mitsubishi, která nabídla reaktor ATMEA-1. Pro ruskou firmu jde o historické vítězství – je to poprvé, co vyhrála nad ATMEA.

Z ruské strany zatím nezaznělo žádné oficiální potvrzení, nicméně podle neoficiálních prohlášení zaměstnanců Rosatomu byli už nějaký čas přesvědčeni, že šance Rusů na výhru jsou vysoké. Jordánská agentura Petra uvádí, že ruský dodavatel byl vybrán jako „preferred bidder“, což znamená, že ruská nabídka podle kritérií soutěže vyhrála, ale obě strany čeká ještě celá řada jednání, jak technických, tak právních. Toukan uvedl, že Atomstrojexport postaví v Jordánsku dva bloky VVER-1000, smlouva mezi vládou a Rosatomem bude uzavřena za dva roky, po výběru vhodného místa pro stavbu. Nebude jím dříve plánovaná Akaba, nýbrž okolí průmyslového srdce Jordánska, města Zarqa.

Rosatom bude novou elektrárnu stavět podle schématu stavba-provoz-vlastnictví, podobně jak je tomu na Akkuyu v Turecku. Projekt bude řídit společný podnik ASE a jordánského království, kde 51 procent akcií bude vlastnit Jordánsko, 49 Rosatom a platit jej budou obě strany podle velikosti svých podílů. Podle stejného schématu by si měly rozdělit i provoz a příjmy z prodeje elektrické energie. Stojí za zmínku, že výše uvedená Akkuyu je zatím jedinou jadernou elektrárnou na světě, kde by tento princip měl být uplatněn a kde Rosatom vystupuje jako přímý spoluinvestor (nabízí to rovněž ve finském projektu Hanhiviki, kde by mohl získat podíl ve výši 34 procent). Dokončen zatím nebyl žádný takový projekt.

Podle dosavadních plánů by elektrárna měla být dokončena v roce 2020, nejmenovaný ruský zdroj však uvádí, že pokud stavba začne v roce 2016, je toto datum velmi nepravděpodobné a že spuštění nelze očekávat dříve než v roce 2021.

Zahájení jaderného energetického programu oznámila jordánská vláda v roce 2009, zatím byly zmíněny dvě elektrárny. Aktuálního tendru se zúčastnily ruský Atomstrojexport se čtyřmi reaktory (AES-91, AES-92 a dvě verze AES-2006), korejská KEPCO s reaktorem APR-1000, kanadská CANDU a její projekt EC6 a japonsko-francouzské duo AREVA-Mitsubishi s reaktorem ATMEA-1. Do druhého kola neoficiálního tendru postoupily ATMEA, EC6 a VVER-1000 (AES-92). Vloni v dubnu ze soutěže vypadl EC-6 a další více než rok trvající souboj vyhráli Rusové.

Cena elektrárny Zarqa je odhadována na 10 miliard dolarů.

Podle prohlášení jordánské vlády je rozvoj jaderné energetiky jednou z velkých priorit Hašemitského království, které v současnosti dováží přibližně 97% elektřiny.

„Ve světle stále rostoucí spotřeby elektrické energie, pravidelných problémů s dodávkami zemního plynu a růstu cen fosilních paliv je pro nás bezpodmínečně nutné co nejrychleji získat pro zemi vlastní jaderné zdroje“, uvedl Mohammad Hamed, ministr energetiky a přírodních zdrojů.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..