Slavnostní podpis memoranda o porozumění. (Zdroj: Atominfo.cz)
Slavnostní podpis memoranda o porozumění. (Zdroj: Atominfo.cz)

Rusatom Overseas, dceřiná společnost ruské státní korporace Rosatom, dnes podepsala memorandum o porozumění s Centrem pro civilní jadernou spolupráci při Českém vysokém učení v Praze (ČVUT). Podpis memoranda, který se konal v rámci Business dne Ruské federace na 55. Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, je logickým pokračováním spolupráce ruských a českých expertů v jaderné sféře. Memorandum dává smluvní rámec pro upevnění spolupráce v akademické a vědecké oblasti.

„Memorandum pomůže prohloubit a zintenzivnit již existující spolupráci s jedním ze světových lídrů v oblasti jaderných technologií. Věřím, že tato spolupráce pomůže ke zvýšení úrovně studia i získání nových výzkumných projektů nejen Českého vysokého učení technického,“ prohlásil děkan strojní fakulty ČVUT František Hrdlička.

Výkonný viceprezident Rusatom Overseas, Leoš Tomíček, zdůraznil, že zejména společná práce českých a ruských vědců, která se datuje od samotného počátku formování českého jaderného průmyslu, dovolila později realizovat takové rozsáhlé projekty, jakými jsou výstavby jaderných elektráren ruského designu v České republice a dodávky českých společností pro projekty Rosatomu jak v Rusku, tak i v zahraničí.

„Dnes tato spolupráce úspěšně pokračuje. Čeští odborníci se podílejí na vývoji mezinárodního výzkumného reaktoru v ruském Dimitrovgradě, spolupracují v rámci Spojeného ústavu jaderných výzkumů v Dubně. Čeští studenti navštěvují ruské jaderné elektrárny, letos navštívili již zprovozněné a nově budované bloky Novovoroněžské jaderné elektrárny a zúčastnili se stáže na Rostovské jaderné elektrárně. Ruští profesoři přednáší na českých univerzitách. Věřím, že podpis Memoranda pomůže ještě více upevnit spojení mezi našimi vědci, mladými odborníky a studenty, vždyť oni budou psát další kapitoly dějin mírového využití jaderné energie,“ podtrhl L. Tomíček.

Centrum procivilní jadernou spolupráci bylo založeno na strojní fakultě ČVUT v červnu letošního roku. Budou v něm působit nejen vědci z ČVUT a dalších českých institucí zabývajících se jaderným inženýrstvím, ale také zahraniční experti. Zaměří se mimo jiné na reaktory IV. generace, malé modulární reaktory či na možnosti zdokonalování jaderného paliva. Na chodu centra se bude podílet CENEN, sdružující instituce zabývající se vzděláváním, výzkumem a vývojem v oblasti jaderného inženýrství.

Zdroj: Tisková zpráva Rusatom Overseas

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..