Ruská státní korporace pro jadernou energii Rosatom zahájila 2. října 2013 výstavbu JE Ruppur v Bangladéši.

Položení základního kamene budoucí jaderné elektrárny se zúčastnil bangladéšský premiér Sheikh Hasina, generální ředitel Státní korporace Rosatom Sergej Kirijenko a šéf NIAEP-ASE Valerij Limarenko.

Rosatom v rámci realizace projektu na vybudování první jaderné elektrárny v Bangladéši vyprojektuje, postaví a uvede do provozu dva bloky s reaktory typu VVER, každý o výkonu 1000 MW (generace III+) v lokalitě JE Ruppur. Ta se nachází 160 kilometrů od města Dháka, na východním břehu řeky Gangy. Rosatom zde vybuduje veškerou infrastrukturu, která je pro fungování elektrárny nezbytná.

2. října 2013 byl podepsán také kontrakt na vypracování technického projektu JE Ruppur.

Výstavba JE Ruppur byla zahájena na základě mezivládní dohody, kterou uzavřely Ruská federace a Bangladéš v listopadu 2011. Dohoda počítá s vracením vyhořelého paliva zpět do Ruska.

Začátkem roku 2013 podepsaly Ruská federace a Bangladéš řadu dohod, mezi nimi i smlouvu o tom, že Rusko poskytne Bangladéši na výstavbu jaderné elektrárny úvěr ve výši 500 milionů dolarů. Zmíněné prostředky jsou určeny na financování první etapy výstavby, která zahrnuje přípravu studie proveditelnosti, vypracování hodnotící studie dopadu výstavby a provozu elektrárny na životní prostředí a další přípravné práce v rámci projektu. Smlouva na provedení přípravných prací projektu byla podepsána v červnu 2013. Všechny práce, na které se vztahuje, zabezpečuje skupina společností NIAEP-ASE. Dokončení přípravné fáze projektu je naplánováno na rok 2015.

Bangladéš počítá s tím, že zahájí provoz ruských reaktorů v roce 2018.

Celkem je v portfoliu Rosatomu (včetně JE Ruppur) 28 projektů výstavby jaderných elektráren, z nichž 9 je na území Ruska a 19 za jeho hranicemi.

Výstavba JE Ruppur vyřeší problém zásadního nedostatku elektrické energie v Bangladéši, kde žije přibližně 160 milionů lidí. V současnosti výkony fungujících elektráren v zemi nepřesahují 6 GW, přičemž 80 procent z nich pracuje na plyn. Ročně tak na jednoho obyvatele Bangladéše připadá kolem 250 kW/hodin elektrické energie.

Přibližně 50 procent území Bangladéše nemá přístup k elektrické energii.

Bangladéš plánuje na svém území dosáhnout do roku 2012 20 GW výkonu elektráren. Z toho by měl být podíl jaderných elektráren kolem 10 procent. Do roku 2030 by měl tento podíl vzrůst na 19 procent.

Zdroj: Essential Communication

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..