
Vědci Tomské státní univerzity (Tomskij Gosudarstvenyj Universitet – TGU) vyvinuli technologii tvorby arsenid-galliových senzorových struktur a na jejich principu založených detektorů rentgenového záření, které umožňují snížit dávku ozáření, získaného pacientem při rentgenovém vyšetření, oznámil v pátek agentuře RIA Novosti generální ředitel podniku Arsenid-gallijevyje sensory, s. r. o., Maxim Čepezubov.
Dle jeho slov se od 60. let v detektorech rentgenových přístrojů používá jako absorbátor záření polovodičový křemík. Ale provozovatelé potřebují alternativní materiál, který předčí křemík v radioaktivní stabilitě, a tím umožní snížit zatížení pacienta ozářením.
„Předpokládáme, že uvedeme na trh materiál pro senzory na základě arsenidu galia. Takový materiál umožňuje zmenšit dávku ozáření člověka a zároveň pořizovat kvalitnější rentgenové snímky,“ řekl Čepezubov.
Odpověděl, že dříve nešlo arsenid gallia v rentgenových přístrojích použít kvůli jeho specifickým vlastnostem. Ale vědcům z tomské univerzity se pod vedením profesora Olega Tolbanova podařilo zavést do jeho struktury chrom a tento materiál už je vhodný k registraci pro použití v rentgenologii. „Uvedený výzkum je unikátní a nemá ve světě obdoby,“ podtrhnul zástupce kanceláře.
Dle jeho slov je po úspěšném rozvoji projektu v Tomsku plánována výroba materiálu, které se ujme společný podnik Arsenid-gallijevyje sensory, univerzity Tomsk a nanotechnologického centra Rosnano, a. s. Nanotechnologické centrum bude financovat první etapu vývoje vzorků senzorů, které budou použity pro další testování materiálu pomocí rentgenologického vybavení.
Partnerem projektu se může v testovací části stát jedna z poboček společnosti Samsung Inc., která se specializuje na lékařskou techniku. „Specialisté společnosti Samsung Inc. vysoce ocenili stávající výzkum a jeho budoucnost při výrobě nízkodávkových detektorů nové generace pro mamografii nebo dentální tomografii,“ uvedl Čepezubov.
Zdroj: Atominfo.ru