Čtvrtek, 1 října
Shadow

Podle odborníků by mělo úložiště v Leningradské oblasti uchovávat pouze místní radioaktivní odpady

Vedoucí ekologicko-právního střediska Bellona a člen Veřejné rady Rosatomu, Alexandr Nikitin, vystupuje proti ukládání „cizího“ odpadu ve Středisku skladování radioaktivních odpadů (Пункт захоронения радиоактивных отходов – ПЗРО), které by mělo od roku 2020 stát v Sosnovém Boru v Leningradské oblasti.

Nikitin vysvětlit svůj postoj tím, že podle jeho odhadů je množství nahromaděných radioaktivních odpadů v Leningradské oblasti, které vznikají během likvidace jaderných bloků Leningradské JE, nadbytečné vzhledem ke kapacitě Střediska. Ta má podle současných plánů činit 500 000 metrů krychlových.

První úložiště v Rusku by mělo být vybudováno na místě leningradského oddělení společnosti RosRAO (bývalý podnik Radon) v Sosnovém Boru. V něm budou uskladněny nízko a středně radioaktivní odpady, vzniklé při činnosti podniků atomového průmyslu a státních institucí – nemocnic, vědeckých ústavů či laboratoří. Jednalo by se přitom i o předměty metalurgického a plynového průmyslu (použité pracovní oděvy, boty, pláště, náhradní díly k rentgenovým zařízením apod.).

Zdroj: Novostienergetiki.ru

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..