Vizualizace jaderné elektrárny Hinkley Point C od francouzské energetické skupiny EDF. (Zdroj: News.bbc.co.uk)
Vizualizace jaderné elektrárny Hinkley Point C od francouzské energetické skupiny EDF. (Zdroj: News.bbc.co.uk)

Ve Velké Británii by mohla být opět postavena jaderná elektrárna, oznámil britský ministr energetiky Michael Fallon, a dodal, že jednání o započetí práce na projektu by mohly proběhnout v řádu týdnů.

Ministr Fallon prohlásil, že intenzívně pracuje na souhlasu se smlouvou k výstavbě elektrárny Hinkley Point C v hrabství Somerset v Jihozápadní Anglii. „Zatím nejsme daleko, ale doufám v úspěch v několika příštích týdnech,“ řekl p. Fallon listu Financial Times. Poslední jaderná elektrárna postavená na území Velké Británie byla JE Sizewell B v hrabství Suffolk ve Východní Anglii, jejíž stavba byla dokončena v roce 1995.

Rozhovory o projektu jaderné elektrárny v Hinkley, který by stál více než 14 mld. liber (asi 421 mld. korun), zabraly měsíce pokračujících sporů s francouzskou energetickou společností EDF (Electricité de France) o ceně, která by mohla být žádána za elektrickou energii vyrobenou elektrárnou. Podle listu Financial Times uzavřela čínská společnost China Guangdong Nuclear Power Group smlouvu s francouzskou EDF a mohla by požadovat kapitálový podíl až 49% v tomto kontroverzním projektu.

Na začátku tohoto roku vláda souhlasila s plány postavit novou generaci jaderných elektráren. Britští ministři doufají, že obnovení pozornosti na jadernou energii, větrnou energii a energii z biomasy povede k nižší závislosti Velké Británie na dovozu energie ze zahraničí.

Pan Fallon naznačil, že smlouva o výstavbě jaderné elektrárny v Hinkley by mohla přimět ostatní země včetně Jižní Koreje, Číny a Japonska k zájmu investovat do projektů jaderných elektráren ve Velké Británii. „Je zde silný zájem, protože lidé vidí, že se po dlouhých letech Labouristické vlády náš civilní jaderný program opět rozvíjí,“ řekl p. Fallon. Ochránci životního prostředí opakovaně vznesli stížnosti na britský jaderný program.

Jaderná elektrárna Hinkley Point C by byla třetí jadernou elektrárnou v hrabství Somerset. Mohla by zásobovat energií až 5 milionů domácností. Elektrárna Hinkley A, která je v současnosti vyřazována z provozu, začala vyrábět energii v roce 1965. Byla zavřena v roce 1999. Jaderná elektrárna Hinkley B, která začala vyrábět energii v roce 1976, skončí s výrobou energie v roce 2023.

Zdroj: Telegraph.co.uk

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..