Sídlo společnosti Škoda JS. (Zdroj: Regionplzen.cz)
Sídlo společnosti Škoda JS. (Zdroj: Regionplzen.cz)

Plzeňská Škoda JS, dříve Jaderné strojírenství, částečně změní svůj výrobní program. Vedle jaderného strojírenství se po deseti letech vrátí i k petrochemii. Na Mezinárodním strojírenském veletrhu (MSV) v Brně to ČTK řekl Vadim Machov, předseda představenstva ruské skupiny OMZ, která je stoprocentním vlastníkem Škody JS.

Firma chce na trh dodávat tlakové nádoby pro petrochemii s váhou až 350 tun. Téměř sto procent tržeb společnosti aktuálně tvoří dodávky do jaderné energetiky. Podle Machova se v budoucnu podíl petrochemie a jaderného strojírenství může vyrovnat.

„Reference v petrochemii Škoda JS měla naposledy v roce 2003. Ideální scénář vidíme tak, že v Rusku by mohla Škoda JS získat potřebné reference a pak by mohla dál vyvážet do Kuvajtu, Kataru, Spojených arabských emirátů, Číny a Brazílie,“ uvedl Machov.

Škoda JS loni vykázala čistý zisk 247 milionů korun, což je o tři miliony korun méně než v roce 2011. Tržby firmy byly 4,98 miliardy korun, zhruba stejně jako předloni. Na export šlo 56 procent produkce společnosti. Podle Machova je plán tržeb na letošní rok mezi 120 a 150 miliony eur.

Škoda JS byla založena v roce 1859, jaderné energetice se začala věnovat v roce 1956. Dosud vyrobila a dodala 21 kompletních jaderných reaktorů typu VVER 440 a tři reaktory typu VVER 1000. Zaměstnává asi 1200 lidí. Trvale ziskový podnik vlastní ruská strojírensko-metalurgická skupina OMZ.

Podle Machova ve Škodě její ruský vlastník v letech 2005-2012 za finanční podpory Gazprombanky investoval do modernizace výroby 25 milionů eur (637 milionů korun).

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..