darlington_resized nov 28 2012
Jaderná elektrárna Darlington má instalovaný výkon 3512 MWe a kdyby se plány ontarijské vlády nezměnily, mohl by její výkon ještě vzrůst. (Zdroj: Opg.com)

Podle vládních a průmyslových zdrojů vláda kanadského státu Ontario odloží plány na novou investici do jaderné energetiky.

Liberální strana státu Ontario, pod vedením premiérky Kathleen Wynneové, se rozhodla neinvestovat přes 10 mld. dolarů (190 mld. korun) do koupě dvou nových jaderných reaktorů, jak bylo plánováno za vlády premiéra Daltona McGuintyho, a zaváže se pouze k renovaci stávajících, oznámily zdroje listu The Globe and Mail.

Toto rozhodnutí se zdá být poslední ranou pro jaderný průmysl, který už tak čelí úpadku mezinárodní poptávky, bezpečnostním obavám po následcích zemětřesení v roce 2011, jenž bylo příčinou roztavení reaktoru v japonské Fukušimě, a vzestupu poměrně levného zemního plynu. Ontario je nejzávislejší kanadskou provincií na jaderné energii a je jediná, která má plány na získání nových reaktorů a která bývala nadějným zdrojem pro perspektivní stavitele včetně společnosti Candu Energy Inc., nejsilnější divize konsorcia Atomic Energy of Canada Ltd. (AECL), která je v současnosti pobočkou SNC-Lavalin.

Jako výsledek změny plánů by jaderná energetika, která se podílela 56 % na výrobě elektřiny v Ontariu v roce 2012, mohla skončit s poněkud menším podílem v energetickém mixu. Rozhodnutí reflektuje stagnující poptávku po energiích související s těžkostmi výrobního sektoru této provincie.

Rozhodnutí vlády o vyloučení jaderné energetiky z procesu zadávání veřejných zakázek v dohledné budoucnosti, spíše než pouhé odložení, jak to udělal premiér McGuinty, když před čtyřmi lety nebyla realizována potenciální dohoda,se také jeví, že slouží politickým cílům premiérky Wynneové.

Pod tlakem prudkého nárůstu cen za energii z vodních zdrojů zejména od doby, kdy zpráva hlavního auditora ukázala, že předčasné uzavření dvou plynových elektráren by mohlo stát více než 1 mld. dolarů (19 mld. korun), chtějí být Liberálové schopni ukázat budoucí omezení cen, což bude jedním z témat nového dlouholetého energetického plánu, který plánují vydat v několika dalších měsících.

Jaderná energie je také známa jako stmelovací bod mezi některými levicovými voliči, které jak premiérka Wynnová doufá „přivábí“ ze strany Nových Demokratů, zvláště ve městech. Zatímco se očekává, že podíl jádra na dodávkách elektřiny do sítě zůstane stejný, tj. mezi 40 a 50 %, vyloučení jaderné energetiky z procesu zadávání veřejných zakázek může být interpretováno jako znamení, že premiérka Wynnová sympatizuje s názory Liberálních Demokratů (sama je zástupcem Liberální strany). A zatímco průmyslníci říkají, že menší závislost na jaderné energii je způsobena primárně vzrůstající závislostí na zemním plynu, od Liberálů se očekává, že zveličování ochrany přírody bude důvodem k odmítnutí reaktorů.

Přestože se v případě změny názoru Liberálů na jadernou energetiku jedná o obrat o 180 stupňů– dříve ji jednoznačně podporovali, což se projevilo i v jejich dlouhodobé energetické strategii publikované v roce 2010 – je toto rozhodnutí vyvrcholením poněkud mučivé historie zadávání veřejných zakázek.

V roce 2009 vyšla najevo připravenost společnosti AECL získat zakázku na výstavbu dvou nových reaktorů v darlingtonské jaderné elektrárně. Ale provincie projevovala značný odpor vůči ceně zakázky, která měla dosahovat 26 mld. dolarů (asi 494 mld. Korun), dalším důvodem ke zrušení zakázky bylo období nejistoty budoucnosti společnosti AECL, protože město Ottawa se pokoušelo odprodat její divizi Candu Energy Inc.

Ještě po převzetí funkce premiérkou Wynneovou přijímala královská korporace Ontario Power Generation stavební nabídky, které by mohly svou hodnotou přesáhnout 10 mld. dolarů (přibližně 190 mld. korun), jak oznámil list The Globe and Mail. Jedna nabídka přišla od společnosti Candu, další od americké společnosti Westinghouse Electric. Ale v souvislosti s tímto bodem vyjadřoval ministr energetiky Bob Chiarelli skepsi o potřebě nových reaktorů.

Sektor energetických zdrojů, včetně těch propagujících jadernou energii, připustil, že si provincie pravděpodobně může dovolit snížit investice. Podle bude ale klíčové zajištění dostatečných zdrojů pro renovaci současných reaktorů, z nichž většina je přinejmenším 20 let stará.

Oficiální představitelé provincie prohlásili, že stále probíhají diskuze o preferovaném mixu energie z jádra, plynu, větru a ostatních způsobů výroby energie.

„Stát Ontario v současnosti reviduje svou dlouhodobou energetickou koncepci,“ oznámil mailem tiskový mluvčí p. Chiarelli. „Tato revize bude obsahovat energetický plán pro Ontario na dalších 20 let a takto revidovaný plán bude vydán ještě v tomto roce.“

Zdroj: The Globe and Mail

O autorovi

admin

2 Comments

    10 mld. dolarů (přibližně 19 mld. korun), špatný kurz 🙂

      Spíše ztracená nula, děkujeme za důkladné čtení a upozornění.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..