Slavnostní zapálení pochodně na Severním pólu. (Zdroj: Essential Communication)
Slavnostní zapálení pochodně na Severním pólu. (Zdroj: Essential Communication)

Olympijský oheň dosáhl 20. října 2013 Severního pólu, kam připlul na palubě největšího atomového ledoborce na světě – lodi 50 let Vítězství. Vzplál v samém srdci Arktiky, čímž vyvrcholila olympijská štafeta Soči 2014 – Severní pól, během níž olympijská pochodeň procestovala celé Rusko, kde proběhnou Zimní olympijské hry 2014.

Pochodeň podle předsedy organizačního výboru Soči 2014 Dmitrije Černyšenka na Severním pólu „jako naschvál hořela skvěle a nezhasla“. Polární olympijskou výpravu vede Artur Čilingarov, kdysi jeden z pionýrů ve výzkumu arktického a antarktického území a dnes jedna z největších světových kapacit v této oblasti.

V průběhu cesty putoval Olympijský oheň ve speciální nádobě, k Severnímu pólu dorazil na palubě jaderného ledoborce a po ledových krách. Přímo na pólu pak proběhl ceremoniál zapálení olympijské pochodně ZOH Soči 2014.

Akce Severní pól je jedním z nejrozsáhlejších a nejnáročnějších ekologických projektů svého druhu. Technickou stranu věci, tedy dopravu ledoborci, zajišťuje ruská státní korporace pro jadernou energii Rosatom, partner Zimních olympijských her 2014. Součástí korporace je Rosatomflot – jediná flotila jaderných ledoborců na světě.

Účastníci Štafety olympijské pochodně na Severním pólu pocházejí z Finska, Norska, Spojených států, Islandu, Kanady, Švédska, Dánska a Ruska. Celková délka tratě na Severní pól činí přibližně 5 tisíc kilometrů. Předběžné datum návratu ledoborce s Olympijským ohněm do Murmansku je 30. října.

Předseda Organizačního výboru Soči 2014, Dmitrij Černyšenko, o štafetě uvedl: „Díky této cestě na Severní pól je olympijská štafeta Soči 2014 skutečně naprosto jedinečná a zcela odlišná od všech ostatních. Díky naší práci, tedy práci organizačního výboru a společnosti Rosatom, je to zcela poprvé, co olympijská pochodeň vzplála v Arktice. Jsem přesvědčen, že díky tomuto putování hlavního symbolu Olympiády tisíce lidí po celém světě objeví zcela uchvacující a křehkou krásu nejsevernějšího bodu naší planety!“.

Jaderný ledoborec 50 let vítězství ve svém živlu. (Zdroj: Rus-arc.ru)
Jaderný ledoborec 50 let vítězství ve svém živlu. (Zdroj: Rus-arc.ru)

Šéf expedice, Artur Čilingarov, dodal: „Poprvé v lidských dějinách byla olympijská pochodeň dopravena do místa, které je skutečně vrcholem světa. Je to bod, kde se se setkávají všechny poledníky a časová pásma, bod, kde samotný pojem času ztrácí smysl. Myslím si, že je velmi symbolické zapálit olympijskou pochodeň zrovna tady, neboť hodnoty, které olympijské hry reprezentují, jsou neměnné již dlouhá staletí“.

Kapitán ledoborce 50 let vítězství, Valentin Davydjanc, řekl: „Cesta, kterou teď putujeme, je nejkrásnější ze všech, které náš ledoborec zažil, máme přece na palubě hlavní symbol Olympijských her! Jsem přesvědčen, že tato výprava se významně zapíše do historie celého olympijského hnutí a stane se jednou vizitek olympijské štafety vůbec“.

Olympijská štafeta Soči 2014

Olympijská štafeta začala své putování v Moskvě 7. října 2013. Podle odhadů organizátorů by trasa měla být časově přístupná pro asi 90 procent obyvatel Ruska. Její celková délka činí více než 65 000 kilometrů. Pochodeň bude cestovat automobilem, vlakem, letadlem a část cesty ji dokonce povezou koně v trojkovém spřežení a sobi.

Za celou historii Zimních olympijských her je štafeta Soči 2014 tou zatím nejdelší. Je rovněž nejdelší vůbec ze všech olympijských štafet, jejichž trasa celá ležela na území pořádající země. Olympijské výpravy se postupně účastní 14 tisíc nosičů, kteří nesou pochodeň přes 2900 ruských obcí a všech 83 ruských regionů. Štafeta skončí ceremoniálem zahájení Zimních olympijských her v Soči 14. dubna 2014.

Jaderný ledoborec 50 let Vítězství

50 let Vítězství (rus. «50 лет Победы») je největší jaderný ledoborec na světě. Délka trupu lodi činí zhruba 160 metrů, dokáže lámat led o síle až 2,8 metrů a vyvíjet rychlost až 18 uzlů za hodinu. Během olympijské štafety má loď na své palubě její oficiální symboliku.

Zdroj: Essential Communications

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..