Berlín stojí o užší spolupráci s Prahou při řešení neplánovaných přetoků elektřiny z Německa, které ohrožují českou přenosovou soustavu. V rámci diskuze o německé energetické transformaci to řekl šéf oddělení energetické politiky na německém ministerstvu hospodářství Detlef Dauke. Dlouhodobě lze ale podle něj problém vyřešit jen rychlým posílením německé přenosové sítě.

„Je pro nás nepřijatelné, aby neplánované toky ohrožovaly bezpečnost dodávek a přenosovou síť v jakékoli sousední zemi,“ řekl Dauke. Jeho ministerstvo kvůli tomu navrhlo vytvořit česko-německou pracovní skupinu, v níž by se scházeli zástupci ministerstev, provozovatelů přenosových soustav i regulačních úřadů z obou zemí, kteří by se snažili s přetoky elektřiny vypořádat.

Německo se rozhodlo odstavit své jaderné elektrárny, které mají nahradit obnovitelné zdroje energie. Německá přenosová soustava ale není dostatečně silná, aby při výrobních špičkách zajistila přenos elektřiny z velkých větrných parků na severu země do největších průmyslových závodů na jihu. Kvůli tomu proudí část elektřiny přes Českou republiku, což v některých okamžicích nadměrně zatěžuje českou přenosovou soustavu.

Německo už kvůli neplánovaným přetokům přislíbilo výrazně posílit svou energetickou infrastrukturu. Do roku 2020 si Berlín vytkl za cíl postavit 4700 kilometrů vedení, zatím jich ale stojí jen zlomek.

Dauke nyní označil posílení přenosové soustavy za zásadní úkol pro německou energetickou politiku. Podotkl však, že stejně důležitým úkolem je i zajištění bezpečnosti dodávek, na kterém se budou i v budoucnu muset podílet uhelné elektrárny.

„Konvenční elektrárny pro nás budou nezbytné při výrobě elektřiny ještě řadu let. Je to proto, že většina obnovitelných zdrojů nemůže zajistit spolehlivé dodávky elektřiny v době, když jsou nutné,“ řekl Dauke. Podotkl přitom, že i při zajišťování dodávek elektřiny z uhelných či plynových elektráren v době spotřební špičky by bylo vhodné posílit spolupráci s Českou republikou, protože díky tomu by se mohly elektrárny v obou zemích využívat efektivněji.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..