23tpmz6[1]
Řez jadernou elektrárnou s reaktorem typu APR-1400. (Zdroj: Atomic-energy.ru)
Jižní Korea hledá nové možnosti, kam na trhu exportovat svou jadernou technologii, a proto nedávno předložila žádost o certifikaci svého pokročilého tlakovodního reaktoru APR-1400 americkému regulačnímu úřadu.

Korejský provozovatel jaderných elektráren Korea Electric Power Corporation (Kepco) a její dceřiná firma Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) předložily 30. září návrh reaktoru americké jaderné regulační komisi (NRC). KHNP dodala, že předložení návrhu předcházelo od dubna roku 2010 několik kontrolních setkání s NRC.

NRC bude přezkoumávat dokumentaci návrhu, a pokud se jí bude zdát kompletní, přijme ji a začne s důkladnou revizí projektu. Výsledkem bude, že návrh reaktoru bude certifikován k provozu, což potvrdí bezpečnost návrhu a bude mu umožněna nezávislá výstavba. Certifikace návrhu je nezbytným předpokladem k tomu, aby mohl být v USA reaktor APR-1400 postaven.

Čtyři jednotky tlakovodního reaktoru APR-1400 jsou již ve výstavbě v Jižní Koreji: po dvou v Kori a Hanul. Čtyři další jednotky APR-1400 jsou plánovány v Kori a další dvě v Hanul.

Reaktor APR-1400 byl vybrán jako základní článek programu jaderné energie ve Spojených arabských emirátech (SAE), přičemž první čtyři reaktory by měly být v provozu v Barakahu do roku 2020, a to na základě smlouvy za 20,4 miliard dolarů. První dva už jsou ve výstavbě.

Reaktor APR-1400 je evoluční tlakovodní reaktor chlazený vodou vycházející z projektu Systém 80+. Hlavní podíl na návrhu má společnost Korea Engineering Company (Kopec). Reaktor má výkon 1400 MWe a plánovaná životnost je 60 let. Doba výstavby je odhadována na 48 měsíců. Certifikát návrhu byl udělen korejským institutem pro jadernou bezpečnost (Korean Institute of Nuclear Safety) již v květnu roku 2003.

Americký regulační úřad NRC už schválil čtyři standardní návrhy reaktorů: návrh pokročilého varného reaktoru ABWR od firmy General Electric (GE), projekt od firmy Westinghouse s názvem Systém 80+ a dva další projekty od firmy Westinghouse AP600 a AP1000. V současné době probíhá prověřování čtyř dalších návrhů: od GE reaktor ESBWR, upravený návrh AP1000, návrh pokročilého amerického tlakovodního reaktoru od firmy Mitsubishi US-APWR a projekt EPR od firmy Areva.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..