Cesta tlakové nádoby pro reaktor EPR ve Flamanville po moři. (Zdroj: World-nuclear-news.org)
Cesta tlakové nádoby pro reaktor EPR ve Flamanville po moři. (Zdroj: World-nuclear-news.org)

Reaktorová nádoba, klíčová součást reaktoru EPR, dorazila na stavbu jaderné elektrárny společnosti EDF ve Flamanville (Manche, Francie). Zakončila tak cestu, jež začala na začátku září.

Projekt výstavby se tak dostává do další fáze, ve které budou vrcholit práce na „jaderném ostrově“ a na instalaci elektromechanických zařízení. Reaktorová nádoba bude instalovaná během několika následujících měsíců. Po umístění kopule ochranné obálky 16. července jsou tak stavební práce na reaktoru EPR ve Flamanville dokončeny z 95 %.

Tlaková nádoba reaktoru byla vyrobena v továrně Arevy v Saint Marcel (Saône-et-Loire, Francie), ze které putovala po moři do přístavu Diélette na severozápadním pobřeží Francie a odsud do rozestavěné jaderné elektrárny.

Nádoba je klíčovou částí chladicího systému reaktoru a obklopuje jeho aktivní zónu. Váží několik set tun a její výroba si vyžádala 50 000 hodin konstrukčních a výrobních prací (svařování, obrábění a montáž).

Claude Jaouen, výkonný senior viceprezident divize reaktorů a služeb společnosti AREVA, po dodání tohoto důležitého dílu řekl: „Doručení tlakové nádoby reaktoru představuje pro projekt EPR ve Flamanville klíčový krok vpřed. Tento úspěch zároveň posiluje pozici Arevy na trhu hlavních jaderných komponentů.“

Antoine Menager, ředitel EPR Flamanville řekl: „Po instalaci kupole ochranné obálky letos v létě a po dodání reaktorové nádoby stavební práce na EPR výrazně pokročily. Dalším krokem bude instalace nádoby do reaktorovny a zahájení prací na montáži chladicího systému reaktoru.“

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Areva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..