V podobném krytu, jako je tento z JE Dukovany, strávilo 800 zaměstnanců Jaderné elektrárny Temelín během cvičení tři hodiny. (Zdroj: Ihned.cz)
V podobném krytu, jako je tento z JE Dukovany, strávilo 800 zaměstnanců Jaderné elektrárny Temelín během cvičení tři hodiny. (Zdroj: Ihned.cz)

Na 800 zaměstnanců Jaderné elektrárny Temelín a také pracovníci dodavatelských firem dnes strávili tři hodiny v krytech. Na programu bylo cvičení, jehož námětem se stalo tornádo. To fiktivně zničilo střechu strojovny prvního bloku, způsobilo požár blokových transformátorů a elektrárnu připravilo o dodávky elektřiny, řekl ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták.

„I kdyby přišlo tornádo, tak pravděpodobnost, že elektrárna přijde o všech deset možností zajištění elektrického napájení, je v reálné situaci extrémně nízká. Abychom mohli vše potřebné procvičit, tak jsme virtuálně připustili i tuto možnost,“ vysvětlil scénář cvičení Ivo Novotný, manažer útvaru havarijní připravenost a požární ochrana ČEZ.

Z důvodu hrozícího úniku radioaktivních látek do životního prostředí vyhlásil směnový inženýr podle harmonogramu před 08:00 ukrytí personálu uvnitř elektrárny. V tu chvíli se v areálu elektrárny nacházelo 800 zaměstnanců. Do krytů museli i dodavatelé. Pro pracovníky v budovách mimo oplocenou část elektrárny byly přistaveny autobusy, které je odvezly mimo elektrárnu. Lidé museli v krytech vydržet přibližně tři hodiny, poté se mohli vrátit zpět na svá pracoviště. Ta nemusel opustit pouze personál, který zajišťuje provoz obou bloků.

Svoji činnost si procvičil také havarijní štáb elektrárny. Dvojí roli plnil Státní úřad pro jadernou bezpečnost. V Praze se do cvičení zapojil krizový štáb SÚJB. Přímo v Temelíně jeho inspektoři dohlíželi nad vlastním průběhem. Součástí cvičení byla simulovaná tisková konference.

Obyvatel žijících v blízkosti elektrárny se cvičení nedotklo. Jediné, co mohli lidé z okolí slyšet, byl zvuk sirén v areálu elektrárny. O plánovaném cvičení a spuštění sirén byli starostové i tentokrát s předstihem informováni.

V návaznosti na opatření přijatá po havárii v jaderné elektrárně Fukušima zdvojnásobila elektrárna Temelín počet cvičení. Nově si tak řešení mimořádných situací procvičuje minimálně osmkrát ročně.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..