ČEZ by měl zpracovat politiku budoucích personálních potřeb pro své jaderné elektrárny Dukovany a Temelín. Doporučili mu to odborníci z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), kteří prováděli v obou elektrárnách kontrolu organizace a řízení. Mise MAAE ale také označila jadernou komunikaci ČEZ na sociálních sítích za dobrý příklad, který bude doporučovat v jaderných elektrárnách po celém světě, sdělil dnes ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Mise MAAE v jaderných elektrárnách se dosud zaměřovaly především na technické zajištění bezpečnosti. „Od roku 1982 jsme provedli stovky hodnocení bezpečnosti na celém světě. Tato mise je ale první svého druhu, protože jsme se zaměřili na systém řízení, který je nutný pro provoz jaderných elektráren. Tedy spíše na řídicí a personální stránku, než jen na technologii,“ uvedl náměstek generálního ředitele MAAE Denis Flory.

Mise MAAE se zaměřila na sedm oblastí od řízení přes personalistiku a komunikaci až po údržbu. Odborníci pak dali ČEZ několik doporučení pro zlepšení.

MAAE také u ČEZ vybrala některé prvky, které chce doporučit k zavedení i u dalších provozovatelů jaderných elektráren ve světě. Kromě komunikace na sociálních sítích je to podle Kříže například systém náboru talentů pro jaderné elektrárny.

Podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) je mise důležitá v tom, že pokryje všechny oblasti, které se týkají jaderných elektráren. „Že tedy ani manažeři v Praze nejsou ušetřeni nezávislého posouzení,“ podotkla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

ČEZ je největší tuzemská energetická firma, zhruba 70 procent jejích akcií vlastní stát. V Česku provozuje jaderné elektrárny Temelín a Dukovany, které se dohromady podílejí zhruba z jedné třetiny na tuzemské výrobě elektřiny.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..