Řešení krize v poškozené japonské jaderné elektrárně Fukušima by měla převzít menší specializovaná firma, která by fungovala v rámci společnosti TEPCO, jež je provozovatelem elektrárny. Navrhuje to japonský vládní výbor, který tak reagoval na kritiku firmy TEPCO, která se ve Fukušimě potýká s opakovanými úniky radioaktivní vody a dalšími vážnými problémy.

Atomová elektrárna Fukušima byla poničena při zemětřesení a cunami v březnu 2011. Tehdy se zde roztavily aktivní zóny tří reaktorů. Únik radioaktivity si vynutil evakuaci téměř 100 000 lidí z okolí elektrárny, kteří se doposud nemohli vrátit do svých domovů.

Od té doby je fukušimská elektrárna stíhána jedním problémem za druhým. Téměř každý týden se v médiích objeví zpráva o dalším úniku toxické vody či jiných potížích.

Předpokládá se, že odstraňování následků katastrofy potrvá 40 let a vyjde minimálně na 100 miliard dolarů.

Výbor vládní Liberálnědemokratické strany, pověřený obnovou oblastí zdevastovaných zemětřesením a cunami, je podle japonských médií přesvědčen, že firma TEPCO se musí rozdělit tak, aby odpovědnost za likvidaci následků katastrofy převzala menší společnost. Ta by měla působit v rámci TEPCO, i když výbor nevylučuje ani možnost, že by se od firmy TEPCO odštěpila a byla zcela nezávislá.

Výbor by tento návrh měl předložit premiérovi Šinzóovi Abemu příští týden, uvedla agentura Reuters. „Doporučí vytvoření jasné a realistické organizace pro operace ve Fukušimě,“ konstatoval zdroj agentury Reuters.

Po oddělení divize zabývající se výhradně řešením fukušimské krize by se zbytek společnosti TEPCO mohl vrátit ke svému základnímu poslání, a sice k výrobě elektřiny, napsal zpravodajský server BBC News.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..