Japonský premiér, Šinzó Abe. (Zdroj: Bloomberg.com)
Japonský premiér, Šinzó Abe. (Zdroj: Bloomberg.com)

Japonsko je připraveno přijmout zahraniční odbornou pomoc s likvidací následků havárie fukušimské jaderné elektrárny. Na mezinárodní vědecké konferenci o energetice a životním prostředí to dnes v Kjótu řekl premiér Šinzó Abe. Elektrárna byla těžce poškozená při zemětřesení v roce 2011 a Japonsko má s likvidací následků obtíže.

„Jsme otevřeni zahraničním odborným znalostem, abychom problém vyřešili. Japonsko vaše znalosti a odbornost potřebuje,“ řekl Abe.

Největším současným problém ve Fukušimě je únik radioaktivní vody do Tichého oceánu. Naposledy ji dělníci napouštěli do zásobníku, z něhož ale 430 litrů vyteklo.

Abe v září ujišťoval Mezinárodní olympijský výbor, že únik radioaktivní vody je pod kontrolou, avšak mnozí Japonci se domnívají, že vláda rozsah problému zamlčuje. Tokio má v roce 2020 pořádat letní olympijské hry.

Dnes Abe tvrzení o tom, že je únik vody pod kontrolou, nezopakoval. Nespecifikoval ani formu pomoci, kterou by Tokio uvítalo.

Japonsko dosud o zahraniční pomoc nežádalo, za což je vláda kritizována. Až nedávno přizvala odborníky z Francie, Británie a Ruska k debatě o odstavení jaderných elektráren. V září začalo ministerstvo obchodu přijímat návrhy soukromých firem na řešení problému s kontaminovanou vodu. Anglická verze dokumentace se vydává ale jen v případě, že se objeví kritika v tom smyslu, že jednání výhradně v japonštině značí, že se úřady snaží zabránit zahraniční účasti.

Japonsko po havárii v elektrárně Fukušima uzavřelo všech 50 svých jaderných reaktorů. Loni úřady obnovily provoz ve dvou jednotkách, nedávno však byly znovu uzavřeny. Japonsko se tak opět ocitlo bez jaderné energie, což se stalo potřetí od roku 1970.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..