Výběr hlavních událostí kolem plánované výstavby třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín (JETE):

Únor 1979 – Byl vydán investiční záměr na výstavbu jaderného zdroje, který počítal se stavbou čtyř bloků.

Březen 1990 – Z rozhodnutí vlády byly pozastaveny práce na plánovaném třetím a čtvrtém bloku.

10. června 2002 – Zahájen zkušební provoz prvního bloku JETE, v druhém bloku se tak stalo v dubnu 2003.

10. února 2004 – Zastupitelstvo Jihočeského kraje odmítlo záměr dostavět třetí a čtvrtý blok JETE a vybudovat na území kraje hlubinné úložiště radioaktivního odpadu.

11. července 2008 – ČEZ požádal ministerstvo životního prostředí o posouzení vlivu dostavby JETE na životní prostředí. Příslušnou studii předala firma ministerstvu v květnu 2010.

7. dubna 2009 – Jihočeský kraj revokoval část svého usnesení z roku 2004, které odmítlo dostavbu třetího a čtvrtého bloku i budování hlubinného úložiště jaderného odpadu v Temelíně.

3. srpna 2009 – ČEZ zahájil výběrové řízení na výstavbu dvou jaderných bloků v JETE. Do tendru se přihlásil americký Westinghouse, ruský Atomstrojexport a francouzská Areva.

9. února 2011 – Vláda schválila kroky nutné k dostavbě Temelína. Patřila mezi ně investice do přenosové soustavy nebo posílení činnosti Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

18. února 2011 – ČEZ posunul termín dokončení dostavby o pět let na rok 2025. Mezi důvody odkladu bylo mimo jiné snížení poptávky po elektřině v důsledku ekonomické krize.

27. října 2011 – Premiér Petr Nečas (ODS) jednal v USA s americkým prezidentem Barackem Obamou o dostavbě Temelína, již dříve jednal s představiteli francouzské vlády. V listopadu 2010 mluvil o dostavbě Temelína i prezident Václav Klaus během setkání s tehdejším ruským premiérem Vladimirem Putinem a tématu se věnoval i prezident Dmitrij Medveděv během návštěvy Prahy v prosinci 2011. Jednání českých politiků s představiteli USA a Ruska o Temelínu se konala i v dalších letech.

31. října 2011 – Zájemci o dostavbu Temelína si od ČEZ převzali zadávací dokumentaci.

2. července 2012 – Nabídky na dostavbu Temelína podali tři zájemci: americký Westinghouse, francouzská Areva a rusko-české Konsorcium MIR.1200, skládající se z firem Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress.

5. října 2012 – ČEZ oznámil, že Areva nesplnila požadavky tendru a byla z něj vyřazena. Přesné důvody ČEZ nezveřejnil. Později se v tisku objevila informace, že nabídka negarantovala fixní cenu. Podle Arevy ale firma fixní cenu nabídla.

19. října 2012 – Areva předala společnosti ČEZ podrobné námitky proti rozhodnutí o vyřazení ze soutěže. ČEZ je 29. října zamítl, načež Areva vyzvala ČEZ k pozastavení tendru.

20. listopadu 2012 – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydal na základě žádosti Arevy předběžné opatření, podle něhož ČEZ zatím nesmí podepsat smlouvu s případným vítězem tendru.

30. listopadu 2012 – ČEZ požádal Státní úřad pro jadernou bezpečnost o povolení pro stavbu dvou nových bloků.

18. ledna 2013 – Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné stanovisko ke stavbě dvou nových bloků JETE.

24. ledna 2013 – Areva znovu požádala antimonopolní úřad o pozastavení tendru, úřad této druhé žádosti ale nevyhověl.

25. února 2013 – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozhodl, že ČEZ vyřazením Arevy z tendru neporušil zákon o veřejných zakázkách. Francouzská společnost podala rozklad.

25. března 2013 – ČEZ odeslal uchazečům o dostavbu Temelína předběžné hodnocení jejich nabídek. Američané vedli v jedné ze čtyř kategorií, technická kritéria a licencování, ta má ale při výběru dodavatele hlavní váhu.

17. června 2013 – Nejvyšší správní soud odmítl žalobu občanského sdružení V havarijní zóně jaderné elektrárny Temelín proti souhlasnému stanovisku MŽP k dostavbě Temelína.

22. července 2013 – ČEZ oznámil, že o dostavbě Temelína rozhodně nejdříve o rok později, než plánoval. Termín rozhodnutí dosud připadal na letošní podzim.

26. července 2013 – Předseda ÚOHS, Petr Rafaj, zamítl odvolání Arevy proti jejímu vyloučení z tendru. Areva se proti rozhodnutí odvolala koncem září.

13. srpna 2013 – Šéf společnosti ČEZ Daniel Beneš řekl, že firma rozhodne o dostavbě Temelína koncem roku 2014 nebo až v roce 2015. Původně se tak mělo stát už letos na podzim.

21. října 2013 – Krajský soud v Brně vydal na návrh Arevy předběžné opatření, podle něhož ČEZ nemůže uzavřít smlouvu s případným vítězem tendru.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..