Jedna z vizualizací budoucí jaderné elektrárny Hinkley Point C. (Zdroj: Theconstructionindex.co.uk)
Jedna z vizualizací budoucí jaderné elektrárny Hinkley Point C. (Zdroj: Theconstructionindex.co.uk)

EDF s britskou vládou vyjednala výši garantované výkupní ceny elektřiny, která bude vyráběna v budoucí jaderné elektrárně Hinkley Point C. Systém financování bude tento týden předložen ke schválení Evropské komisi, prohlásila vláda.

V čele týmu, jehož úkolem bude vystavět v britském hrabství Somerset v lokalitě Hinkley Point C dva nové reaktory EPR a zajistit jejich provoz, bude skupina EDF s 45 až 50 procentním podílem. EDF podepsala předběžnou smlouvu se společnostmi China National Nuclear Corporation (CNNC) a China General Nuclear Corporation (CGN), které budou investovat 30-40 %, přičemž Areva, konstruktér reaktorů, bude vlastnit 10% podíl. EDF navíc stále mluví o dalších „zainteresovaných stranách“, které budou vlastnit 15 %.

Toto konsorcium mohlo vzniknout díky tomu, že EDF s britskou vládou dohodly systém dorovnávání rozdílů, který zajistí fixní příjem za energii, kterou tato elektrárna bude dodávat. Byla odsouhlasena cena 92,50 liber za MWh, což znamená, že vláda navýší příjem EDF, pokud budou velkoobchodní ceny nižší. V případě, že by tržní ceny byly vyšší, bude muset naproti tomu EDF přebytek odevzdávat vládě. Tato cena se změní na 89,50 liber na MWh, pokud bude EDF pokračovat s projektem další jaderné elektrárny Sizewell C s dvěma dalšími reaktory EPR.

Bylo ustanoveno, že v tomto uspořádání bude elektrárna běžet 35 let – ať už od plánovaného roku 2023, nebo od skutečného spuštění – záleží na tom, co nastane dříve. Součástí smlouvy je ochrana investorů proti politickým rizikům, které by potenciálně mohly chtít zavést „jaderné daně“ či „uranové a výrobní daně“, jejichž politickou motivací by bylo uzavření či revize tohoto cenového schématu. EDF obecně prohlásila, že tato cenová dohoda by měla vést k 10% návratnosti investice.

Na dnešní tiskové konferenci v Londýně tajemník Ed Davey vysvětlil, že zodpovědnost za konstrukční rizika nese EDF a její partneři. Skrze tuto cenovou dohodu nemohou získat žádné peníze, dokud nevyrobí první elektřinu. Pokud k tomu dojde později než v roce 2023, následky ponesou investoři projektu, nikoliv spotřebitelé elektřiny. Na druhou stranu jsou ve smlouvě obsaženy články, kterými britští spotřebitelé odškodní investory, pokud bude EDF schopna vystavět reaktory rychleji než se očekává.

Příprava staveniště v Hinkley dosti pokročila a britským regulačním úřadem, Office of Nuclear Regulation (ONR), byla schválena konstrukce reaktoru EPR , přičemž povolení k plánování staveniště bylo uděleno v březnu tohoto roku. EDF a jeho partneři nicméně neprovedou konečné investiční rozhodnutí, dokud nebude tato cenová smlouva s vládou schválena Evropskou komisí podle pravidel státní subvence. Britský ministr Davey řekl, že Velká Británie již s Evropskou komisí jedná a formálně své plány odešle tento týden.

„Jsme si jisti, že jsme schopni náš případ obhájit,“ řekl Davey, „protože se jím intenzivně zabýváme celou dobu.“ Poznamenal, že pravidla státní subvence se týkají obecných témat státní intervence, spíše než témat dotací. Řekl, že navrhovaná smlouva je v souladu s politikou, že jaderným elektrárnám nebudou nabízeny žádné výhody, které nejsou zároveň nabízeny jiným bezemisním způsobům výroby energie. Vytvořením „jedinečného trhu pro bezemisní energii“ umožňuje podle Daveyho Velká Británie investorům lepší viditelnost do budoucnosti bezemisních způsobů výroby elektřiny než jakákoli jiná země na světě.“

 

Složení týmu pro výstavbu Hinkley Point C

Konsorcium Hinkley Point C spojuje dohromady globální zkušenost s výstavbou reaktorů EPR, kterou má firma Areva přinášející do projektu samotné konstruktéry. Areva vedla výstavbu prvního reaktoru Oikiluoto 3, zatímco EDF stavěla Flamanville 3. V Číně EDF a CGN společně pracovaly na společném podniku při konstrukci Tchaj-šan 1 a 2 (Taishan) a dosáhly rychlejšího postupu než v případě evropských reaktorů.

EDF bude v případě Hinkley Point C plnit roli architekta-inženýra. Mezi smluvní strany patří Areva jako dodavatel systému reaktorů, paliva pro ně a řídících a kontrolních systémů. Dále společnost Bouyges and Laing O’Rourke, která bude mít na starosti stavební práce, a Costain, která se zaměří na tunely pro přívod chladicí vody, které mají průměr sedm metrů a jejichž celková délka tvoří 11 kilometrů. Alstom poskytne dvě parní turbíny o celkové kapacitě kolem 1700 MWe a Rolls-Royce zajistí výrobu jaderných součástek. Vláda řekla, že britské společnosti mohou zajistit až 57 % konstrukčních prací. Celkový počet pracovníků na projektu může dosáhnout až 25 000, přičemž ve chvíli, kdy budou reaktory v provozu, vznikne 900 stálých pracovních míst, prohlásila EDF.

Plán počítá s jednoletou lhůtou pro udělení souhlasu Evropské komise a osmiletou dobou výstavby. Potom by jaderná elektrárna Hinkley Point C mohla být spuštěna v roce 2023.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..