Francouzské jaderné skupině Areva stouply v prvních devíti měsících roku tržby o 4,7 procenta na 6,85 miliardy eur (176,1 miliardy eur). Společnosti, která je významným světovým dodavatelem jaderných elektráren, k vyšším tržbám pomohl růst v těžbě uranu a manipulaci s jaderným odpadem, napsala agentura Reuters.

Ve třetím čtvrtletí ale tržby klesly o skoro šest procent na 2,1 miliardy eur (53,9 miliardy eur). Na vině je kromě nepříznivého vývoje směnných kurzů mimo jiné i divize energií z obnovitelných zdrojů. Ta je malá, v minulosti ale rychle rostla. Tržby v ní však ve sledovaném období klesly o 46 procent, za což podle Arevy mohla nerozhodnost na tomto novém trhu.

Skupina se po jaderné havárii v japonské elektrárně Fukušima v roce 2011 potýkala s ochabující poptávkou po uranu a jádru. Čelí také zvýšené konkurenci ze strany trhu se „zelenými“ energiemi a zemního plynu. I přesto se podle webu listu Wall Street Journal firmě do konce září podařilo zajistit si několik kontraktů.

Areva se ucházela o zakázku na dostavbu české jaderné elektrárny Temelín, společnost ČEZ ji však loni z tendru vyřadila. Rozhodnutí později potvrdil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Společnost se ale odvolala k soudu. Krajský soud v Brně vydal tento týden na návrh Arevy předběžné opatření. ČEZ tak s případným vítězem tendru na dostavbu Temelína nemůže uzavřít smlouvu.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..