Egypt se jako první z arabských zemí chce zařadit do klubu "vlastní jaderný potenciál". Soudě podle prohlášení vlády k tomu má nyní dobře našlápnuto ("dobře našlápnuto" ovšem měl i za Mubaraka, revoluce však zřejmě dostala přednost před energetikou).
Egypt se jako první z arabských zemí chce zařadit do klubu „vlastní jaderný potenciál“. Soudě podle prohlášení vlády k tomu má nyní dobře našlápnuto („dobře našlápnuto“ ovšem měl i za Mubaraka, revoluce však zřejmě dostala přednost před energetikou).

Egypt hodlá pokračovat v rozvoji jaderného programu včetně zatím odložené stavby první jaderné elektrárny v El-Dabaa, přestože politická situace v zemi je značně nejistá. Uvádí to americký institut pro země Blízkého Východu MEMRI, jehož autory cituje ruský jaderný portál Atominfo.ru.

Co na to politici?

Jako první po dlouhé odmlce o rozvoji jaderné energetiky v Egyptě promluvil současný ministr pro elektrickou energii a energetiku země Ahmed Emam Šaaban. V polovině září nastolil tuto otázku na generální konferenci MAAE. Uvedl, že zatím je zachováván status quo – neděje se nic, neboť plán na výstavbu jaderné elektrárny musí schválit parlament, jenž by měl být zvolen několik měsíců po přijetí nové ústavy.

O něco určitěji se vyjádřil prozatímní prezident Egypta Adlí Mansúr. Ve svém veřejném projevu, věnovaném 40. výročí začátku izraelsko-egyptské války (1973-1979), uvedl, že jaderná elektrárna v El-Dabaa bude postavena a nejspíš ji budou následovat další bloky jinde.

„Ve světle výzev, které před námi v energetice stojí, vydávám nyní rozhodnutí o zahájení programu na výstavbu civilních jaderných elektráren. El-Dabaa je prvním místem, kde zahájíme potřebné průzkumy a které zvažujeme. Je to celonárodní projekt, důležitý pro naši zemi a jeho účelem je pomoct nám zajistit jeden z nejdůležitějších zdrojů pro budoucí generace“, prohlásil nový prezident.

Den po tomto proslovu jeho poradce pro vědu a výzkum Essam Heggy poskytl rozhovor listu Al-Masri Al-Yawm, v němž uvedl: „Jsme z 90 procent závislí na fosilních palivech. Za těchto okolností nemáme jinou volbu než obnovení vlastního jaderného programu. Jaderná energie se má stát hlavním zdroje energie a elektřiny v Egyptě“.

Později uvedl místní tisk informace o tom, že po těchto veřejných proslovech proběhla na půdě egyptského ministerstva energetiky celá řada jednání, kterých se zúčastnili zástupci tří jaderných úřadů země a na kterých byla nastolena otázka, zda země vyhlásí otevřené výběrové řízení nebo kontaktuje dodavatele přímo.

Beduínské „ano“

Během stále trvajících nepokojů v Egyptě zůstala téměř nepovšimnuta zpráva o tom, že místní obyvatelé a beduíni odvolali veškeré své požadavky a stížnosti ohledně výstavby jaderné elektrárny v El-Dabaa. Protestovali proti němu dlouhá léta s odůvodněním, že je vláda nezákonně připravila o jejich půdu. Po svržení Hosního Mubaraka beduínské kmeny přepadly, vyloupily a obsadily parcelu určenou pro výstavbu elektrárny a prohlásili, že ji budou bránit „až na smrt“. Protesty pokračovaly i letos. Nová dohoda, kterou uzavřeli místní s vládou, jim dává záruku, že pokud stavba elektrárny skutečně začne, dostanou tučné náhrady. Armáda, která v Egyptě nyní vládne, navíc stáhla všechna obvinění proti protestním aktivistům a slíbila přerušení veškerých trestných stíhání, souvisejících s protijadernými protesty v El-Dabaa.

První detaily

8. října se v egyptském tisku objevily reportáže z konference, na které byla projednána hrozba energetické krize v Egyptě.

Egyptský ministr energetiky Ahmed Emam Šaaban podrobně podrobně vysvětlil, kde a proč krize vznikla a uvedl, kde vzniká propad mezi výrobou a spotřebou elektřiny v zemi. Podle něj zemi chybí kvalitní vedení, obsluha elektráren pokulhává, výrobu ohrožuje nedostatek paliva, změny klimatu a problémy s bezpečností energetických zařízení. Podle ministra je jaderná energetika světlem na konci tunelu v této situaci: „Jaderná elektrárna zachrání Egypt před krizí, umožní nárůst výrobních kapacit (…), přístup k elektřině všech občanů (…) a předejde blackoutům“.

Předseda egyptské agentury pro jaderné elektrárny NPPA Khalil Yasso uvedl, že v současné době v El-Dabaa probíhají přípravy k výstavbě služebních a obytných budov a nové bydlení pro místní obyvatele. Mír, uzavřený mezi protijadernými aktivisty a vládou, je zatím křehký.

„Projekt zahájíme za rok, nanejvýš za 18 měsíců. Nejprve postavíme dva bloky s výkonem 900 až 1950 el. MW každý. Celkem by elektrárna měla mít výkon 8 el. GW“. Yasso také prohlásil, že nejvyšší prioritu v projektu bude mít bezpečnost a připomněl, že jiná arabská země, jmenovitě Spojené arabské emiráty, už stavbu své první jaderné elektrárny zahájila.

Zdroj: Atominfo.ru

 

 

 

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..