V této budově probíhá rozhodování o dalším průběhu tendru a o tom, jestli se Areva vrátí zpět do hry. (Zdroj: Wikipedia.org)
V této budově probíhá rozhodování o dalším průběhu tendru a o tom, jestli se Areva vrátí zpět do hry. (Zdroj: Wikipedia.org)

Energetická firma ČEZ nemůže uzavřít smlouvu s případným vítězem tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Krajský soud v Brně vydal v pondělí na návrh francouzské Arevy předběžné opatření. ČTK to dnes řekl soudce krajského soudu Petr Pospíšil. ČEZ firmu Areva z tendru vyloučil, jeho postup posvětil letos v červenci i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Společnost se ale odvolala k soudu.

Vítěz výběrového řízení za několik set miliard korun zatím vyhlášen nebyl. V tendru po vyřazení Arevy zůstávají česko-ruské konsorcium MIR.1200 a americko-japonská společnost Westinghouse.

„Nutno zdůraznit, že vydané předběžné opatření nijak nepředjímá výsledek řízení ve věci samé,“ uvedl Pospíšil. Předběžné opatření v minulosti vydával ve stejném případě i ÚOHS. Úřad ČEZ nechal dál posuzovat nabídky zbylých dvou účastníků. Na druhou stranu ale firma nemohla uzavřít smlouvu s vítězem.

Stejná situace panuje i nyní. Pospíšil dnes ČTK potvrdil, že soud vydal předběžné opatření stejného rozsahu, jaké vydal už dříve ÚOHS.

Podle dřívějších informací Areva s podáním žaloby požadovala pozastavení zadávacího řízení, popřípadě uložení zákazu zadavateli uzavřít v tendru smlouvu s vybranou firmou.

ČEZ rozhodl o vyřazení Arevy z tendru loni v říjnu s poukazem na závažná pochybení v předložené nabídce. Podrobnosti ale firma nezveřejnila.

Areva se proti svému vyloučení u ÚOHS opakovaně neúspěšně bránila. Tvrdila například, že první rozhodnutí ÚOHS bylo založeno na nedostatečně zjištěném skutkovém stavu a nesprávné právní analýze.

Cena za dostavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína se odhaduje na 200 až 300 miliard korun. Nové bloky by měly více než zdvojnásobit výkon elektrárny, který nyní činí 2000 megawattů. Stavba by měla být dokončena v roce 2025, nové bloky by měly být v provozu 60 let.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..