Armáda u Jaderné elektrárny Temelín. (Zdroj: Denik.cz)
Armáda u Jaderné elektrárny Temelín. (Zdroj: Denik.cz)

Téměř dvě stovky lidí se dnes zapojily v Temelíně na Českobudějovicku do nácviku postupu při narušení bezpečnosti místní jaderné elektrárny. Několik cvičných zásahů vyvrcholilo simulovaným útokem na ostrahu Temelína. Nácviku se účastnilo zhruba sto členů armády, dvě desítky policistů a zhruba 60 zaměstnanců elektrárny.

„Z komínů se kouří, elektrárna stojí, takže vše dobře dopadlo,“ řekl novinářům s nadsázkou po konci akce ředitel Krajského vojenského velitelství České Budějovice Vladimír Pešek. Za armádu se nácviku účastnili členové aktivních záloh. „Smyslem těchto cvičení není ukázat pouze to, že jsme schopni ochránit tento objekt, ale jde také o to, abychom získali poznatky pro další výcvik tohoto typu,“ uvedl plukovník generálního štábu Jaroslav Sejpka.

Nacvičovalo se mimo areál jaderné elektrárny, na příjezdové komunikaci k objektu. „Naším úkolem bylo především poskytnout armádě logistickou podporu,“ uvedl ředitel Bezpečnosti elektráren ČEZ Bohdan Zronek. Dodal, že se jednalo v rozsahu o největší cvičení společnosti. „Vychází z doporučení Evropské komise a také ze zkušeností a z návrhů na opatření po událostech v jaderné elektrárně Fukušima. Bereme tuto akci jako zvýšení připravenosti na řešení málo předvídatelných událostí,“ řekl Zronek.

Temelín je elektrárna s největším instalovaným výkonem v Česku. Na domácí spotřebě se Temelín podílí dvaceti procenty. Od začátku roku elektrárna vyrobila 9,529 miliardy kilowatthodin elektřiny. Letos má v plánu do energetické sítě dodat 15,388 miliardy kilowatthodin elektřiny.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..