Temelínská turbína se skládá z jednoho vysokotlakého dílu a tří nízkotlakých, celkem má na délku 63 metrů. (Zdroj: Transformacni-technologie.cz)
Temelínská turbína se skládá z jednoho vysokotlakého dílu a tří nízkotlakých, celkem má na délku 63 metrů. (Zdroj: Transformacni-technologie.cz)

V Jaderné elektrárně Temelín odpojili 27. září ve 23:00 turbogenerátor prvního bloku od rozvodné sítě a odborníci provedli vyvážení turbíny. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. Reaktor zůstal v provozu na třetinovém výkonu. Obnovení výroby elektřiny z bloku je plánováno během víkendu.

Blok dosáhl po plánované odstávce plného výkonu v pondělí, zároveň byl zvýšen jeho výkon o čtyři procenta.

„Parametry turbíny nepřekračují meze stanovené výrobcem. Z preventivních důvodů se vedení elektrárny rozhodlo hodnoty chvění snížit,“ uvedl mluvčí. Vyvážení je možné provést pouze při odstaveném generátoru. „Jde o velmi precizní práci, protože turbína váží 1600 tun, její rotory se točí rychlostí 50 otáček za vteřinu a při těchto parametrech ji turbináři musí vyvážit s velkou přesností,“ vysvětlil Sviták.

Od pondělí má elektrárna jmenovitý elektrický výkon dvakrát 1055 MWe, dosavadní výkon tedy zvýšila o 80 MWe. Díky tomu má potenciál vyrobit za rok přibližně o 600.000 megawatthodin (MWh) elektřiny více.

Na domácí spotřebě se Temelín podílí dvaceti procenty. Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 10,305 miliardy kilowatthodin elektřiny.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..