Pohled na oba bloky zařízení Windscale na výrobu plutonia pro vojenské účely, které v padesátých letech ještě zářily novotou. Od požáru prvního bloku z roku 1957 ale nefungují. (Zdroj: Nwmail.co.uk)
Pohled na oba bloky zařízení Windscale na výrobu plutonia pro vojenské účely, které v padesátých letech ještě zářily novotou. Od požáru prvního bloku z roku 1957 ale nefungují. (Zdroj: Nwmail.co.uk)

Byly zahájeny práce na demolici 110 metrů vysokého komínu prvního reaktorového bloku Windscale, který v britském Sellafieldu sloužil k výrobě plutonia a v roce 1957 byl poškozen požárem grafitové aktivní zóny reaktoru.

Tento komín je jedním ze dvou v Sellafieldu, které byly postaveny za účelem odvodu tepla z reaktorů, které provozovány výhradně k produkci zbraňového plutonia pro britský vojenský jaderný program.

První reaktorový blok byl neopravitelně poškozen požárem, který propukl 10. října roku 1957 a byl uhašen až po několika hodinách. Většina uvolněných radioaktivních látek byla zachycena komínovým filtrem, ale část unikla a putovala ve formě oblaku napříč Británií. Tenkrát byla tato havárie považována za dosud nejhorší. Po požáru byly kontaminované filtry z komínu odstraněny a komín byl seshora utěsněn.

Z druhého reaktorového bloku, který byl uzavřen po havárii, bylo odstraněno palivo. Avšak aktivní zóna reaktoru, kterou představují naskládané grafitové cihly, stále zůstávána svém místě stejně jako v případě prvního bloku. Výška komínudruhého blokubyla v roce 2001 sníženana úroveňpřilehléreaktorové budovy.

Přístup k místu, kde se nacházely filtry v prvním bloku jadernéhozařízení, je nyní otevřen, a tak mohly začít první demontážní práce. Je to vůbec poprvé po téměř 17 letech, co byly komíny zpřístupněny.

Nyní jsou práce zaměřeny na demolici nosné konstrukce filtrů. Ta se skládá z přibližně 500 tun konstrukčních materiálů, jako jsou ocel, cihly a zdivo. Z obvodové části komína již bylo odstraněno kolem 66 tun zdiva. Během úplné demolice komínu dojde k odstranění přes 5000 tun materiálu.

„Úkoly spojené s likvidací komínu jsou unikátní – žádná jiná stavba na světě nepředstavuje stejně složitosté práce jak z hlediska radiologického, tak z pohledu běžných demoličních omezení,“ řekl vedoucí vyřazování z provozu z firmy Sellafield Ltd, pan Steve Slater. Dále dodal: „Plánem je odstranit nosníky filtru do konce příštího roku a pak difuzor komínu do konce roku 2018“. Vedle komína bude postaven věžový jeřáb a komín bude rozebrán po jednotlivých sekcích od ústí komínu.

Manažer demolice komínu, Chris Wilson, poznamenal: „V přípravě samotné demolice komínu bylo potřeba překonat mnoho významných problémů, mezi jeden z nich patřilo schválení plánů od sousedních jaderných elektráren v Sellafieldu.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..