Stavba hlavních budov sice teprve začíná, ale vedení projektu na ni už může dohlížet z pěkného ředitelství. Zdroj: ITER.org
Stavba hlavních budov sice teprve začíná, ale vedení projektu na ni už může dohlížet z pěkného ředitelství. Zdroj: ITER.org

Termojaderná syntéza vyrobí do roku 2027 až 500 megawattů fúzní energie z deuterium-tritiové syntetické reakce, prohlásil minulé pondělí při své návštěvě ruského Institutu jaderné fyziky v Novosibirsku generální ředitel ITER Osamu Motodžima.

ITER je první na světě experimentální termojaderný reaktor a zároveň největší současnou investicí lidstva do základního výzkumu. Je budován ve francouzské Cadarache, staví jej Evropská unie, Čína, Indie, Japonsko, Jižní Korea, Rusko a Spojené státy. Podle dnešních plánů by měl být spuštěn v letech 2020-2021.

„Už to není pouhý sen, je to realita, ke které nám zbývá už jen několik málo kroků. Do roku 2027 plánujeme vyrobit 500 megawattů energie pomocí deuterium-tritiové syntézy“, uvedl Motodžima.

Termojaderné reaktory podle něj mají potenciál stát se prakticky nevyčerpatelným zdrojem energie, neboť dostatečné zásoby deuteria a tritia jsou obsaženy v mořské vodě. Navíc takové reaktory jsou mnohem bezpečnější. „K fukušimské tragédii už nikdy nedojde, neboť v syntetických jaderných reakcích není potřeba žádný uran“, zdůraznil Motodžima.

Získávání deuteria z vody je přitom velmi jednoduché a v principu jde o obyčejnou destilaci.

Ředitel ruské pobočky ITERu Anatolij Krasilnikov uvedl, že již byla podniknuta řada úspěšných pokusů odebírat energii ze syntetické termojaderné reakce, vědcům se ovšem zatím nepodařilo získat více než 67% z energie vložené na vstupu (opět míněno bez vškerých účinností, tedy výstupní energie ohřevu vs. tepelný výsup fúze). Reaktor ITER by podle něj měl vyrábět na výstupu až desetinásobek vložené energie (poznamenejme, že jde jen o fyzikální, nikoliv o energetický výstup, ITER jako elektrárna bude pořád ztrátový – více o tom zde).

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..