Petr Sláčala, ředitel společnosti EGP Invest, která spolupracuje na stavbě výzkumného reaktoru MBIR. (Zdroj: Idnes.cz)
Petr Sláčala, ředitel společnosti EGP Invest, která spolupracuje na stavbě výzkumného reaktoru MBIR. (Zdroj: Idnes.cz)

Společnost EGP Invest (EGPI) z Uherského Brodu v těchto dnech dokončuje projekt strojovny ruského víceúčelového výzkumného jaderného reaktoru MBIR. Zakázka je pro firmu referenční a může jí pomoci k zajištění práce i na další období, řekl ČTK její ředitel Petr Sláčala. Cenu zakázky odmítl uvést, podle dřívějších informací by mělo jít o 2,5 milionu eur (asi 64 milionů korun).

„Byli jsme ve správný čas na správném místě,“ vrátil se k počátkům spolupráce s ruskou státní korporací Rosatom pan Sláčala. EGPI podle něj hledala nové možnosti uplatnění a svou pozornost obrátila k Rusku. „My, jednatelé společnosti, jsme šedesátníci. Stavěli jsme Jaslovské Bohunice, Dukovany i Temelín a vždy jsme to dělali s ruskou stranou. Takže tam máme plno kolegů a známých,“ uvedl Sláčala. EGPI začala spolupracovat s ruskou firmou Tasmo, která jí pomohla s účastí v tamních výběrových řízeních.

Přes počáteční nedůvěru se projektantům ze Slovácka podařilo přesvědčit ruskou stranu o jejich schopnostech. V konsorciu s firmou Tasmo a českou společností Arpo získali zakázku na projekt strojovny a stali se subdodavatelem ruské projektantské firmy VNIPIET, která je generálním dodavatelem projektu MBIR. „Rusové si neberou partnery, hlídají si své know-how. Najednou jsme partner, sice malý, ale máme svůj díl a zodpovědnost,“ doplnil Sláčala.

Projektanti EGPI začali na zakázce pracovat loni v září, první část dokončili ještě v závěru roku. „Před 14 dny jsme předali technický projekt, nyní dokončujeme 3D model strojovny, který chceme dodat ještě na podzim. Jsme na 90 procentech cesty,“ uvedl ředitel EGPI. Podle něj může úspěch zakázky znamenat otevření dalších možností na ruském trhu, který by mohl v dalších letech mít pro firmu zásadní význam.

Reaktor MBIR buduje v ruském Dimitrovgradu společnost Rosatom. Zařízení poháněné takzvanými rychlými neutrony by mělo mít výkon 150 megawattů a po svém spuštění v roce 2019 by se mělo stát největším výzkumným reaktorem na světě. Náklady celého projektu se odhadují na 16,4 miliardy rublů (10,2 miliardy korun). Podle Sláčaly by tyto reaktory mohly být v budoucnu využity třeba k zásobování elektřinou pro hůře přístupná místa, například na Sibiři.

Společnost EGP Invest zajišťuje projektové práce a služby v oboru investiční výstavby, rekonstrukcí, modernizací a inovací staveb. Specializuje se především na jadernou a klasickou energetiku a na energetická díla z obnovitelných zdrojů. V minulosti pracovala mimo jiné pro české a slovenské jaderné elektrárny Temelín, Dukovany, Mochovce a Jaslovské Bohunice. Loni vykázala tržby přes 125 milionů korun. Zaměstnává asi 120 lidí.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..