Letecký pohled na jadernou elektrárnu Kašivazaki-Kariva, která se se svými sedmi varnými reaktory řadí k největším na světě. (Zdroj: Icjt.org)
Letecký pohled na jadernou elektrárnu Kašivazaki-Kariva, která se se svými sedmi varnými reaktory řadí k největším na světě. (Zdroj: Icjt.org)

Společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) podala první žádost o znovuobnovení provozu svých jaderných reaktorů. Příjem z výroby energie by mohl financovat likvidaci škod na jaderné elektrárně Fukušima I a předejít drahému dovozu fosilních paliv.

V současnosti se žádost týká šestého a sedmého bloku jaderné elektrárny Kašivazaki – Kariva, v nichž pracují reaktory typu ABWR, které byly v prefektuře Niigata postaveny ve druhé polovině 90. let. Společnost Tepco předložila informace o bezpečnostních vylepšeních celého podniku včetně těchto dvou reaktorů, čímž splnila nové regulační požadavky. Ačkoliv byly dokončeny práce na dalších blocích, Tepco soustřeďuje své zdroje především na reaktory 6 a 7, a zároveň odstraňuje škody na jaderné elektrárně Fukušima I.

Úřad Nuclear Regulation Authority (NRA) bude mít nejméně šest měsíců na prověření žádosti společnosti Tepco, po jejímž schválení bude tato společnost moci znovu zahájit provoz reaktorů. Praxe udělování souhlasu místní vládou před událostmi ve Fukušimě nebyla právně závazná a rozsah souhlasu místní vlády, kterého je nutno dosáhnout před znovuobnovením provozu, zůstává v novém systému nejasný. Jakmile bude povolení úřadem NRA uděleno, budou společnosti žádat o souhlas představitele místní vlády, ale uvádí se, že závěrečné rozhodnutí o obnovení provozu zůstává v rukou státní vlády.

Kašivazaki-Kariva 6 a 7 jsou první varné reaktory, o jejichž obnovení provozu bylo požádáno. Na rozdíl od 12 tlakovodních reaktorů, u kterých byl tento proces ukončen v červenci, varné reaktory vyžadují filtrovaný ventilační systém kontejnmentu (filtered containment venting system – FCVS). Na základě obecně platné dohody provozovatele jaderné elektrárny s místní vládou je požadován souhlas prefektury pro provozování systému FCVS, protože jeho použití v případě nouze by mohlo znamenat únik radioaktivity.

Ke splnění očekávání guvernéra prefektury Niigata, Hirohiko Izumidy, společnost Tepco instaluje celkem dva systémy FCVS v elektrárně Kašivazaki-Kariva. Guvernér Izumida nedávno potvrdil svůj souhlas se zahrnutím systému FCVS do žádosti o obnovení provozu – celkové povolení však zatím není uděleno.

Po obnovení provozu by oba bloky Kašiwazaki Kariwa měly produkovat celkem 2630 MWe a snížit tak potřebu společnosti Tepco používat drahou ropu a kapalný zemní plyn (LNG) jako náhradu jaderné energie.

Ministr průmyslu a obchodu v dubnu spočítal, že od havárie ve Fukušimě utratily japonské elektrárenské společnosti 9,2 bilionu yenů (cca 1,8 bilionu Kč) navíc za dovoz fosilních paliv.

Všech 50 japonských provozuschopných reaktorů je stále mimo provoz, ale již bylo podáno 14 žádostí o znovu spuštění.Týká se to následujících bloků: Ohi 3 a 4; Takahama 3 a 4; Genkai 3 a 4; Sendai 1 a 2; Tomari 1, 2 a 3; Ikata 3; Kašivazaki-Kariva 6 a 7.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..