Na tomto poloostrově bude stát nová jaderná elektrárna, která po něm ponese jméno Hanhikivi. (Zdroj: Fennovoima.fi)
Na tomto poloostrově bude stát nová jaderná elektrárna, která po něm ponese jméno Hanhikivi. (Zdroj: Fennovoima.fi)

Společnosti Fennovoima a Rusatom Overseas se zaměřily na to, aby koncem roku 2013 došlo k uzavření investičního rozhodnutí a zakázky na výstavbu nové finské jaderné elektrárny v lokalitě Hanhikivi.

Tyto dvě společnosti oznámily, že mají v plánu schválit podrobný rozvrh projektu, financování a plány na to, že Rosatom převezme 34% podíl ve společnosti Fennovoima ve chvíli, kdy bude kontrakt uzavřen. Fennovoima byla založena v roce 2007, aby postavila novou jadernou elektrárnu ve Finsku. Poté, co v roce 2012 německý E-ON prodal svůj 34% podíl ve společnosti Fennovoima, je plně vlastněna konsorciem Voimaosakeyhtiö SF, které se skládá ze 60 finských společností.

Dříve než může být smlouva uzavřena, musí se místní uživatelé a dodavatelé elektřiny, kteří tvoří finské vlastníky společnosti Fennovoima, rozhodnout, zda se chtějí dále účastnit projektu. Akcionáři mají čas na rozhodnutí do konce října.

Lokalita Hanhikivi, která leží na území obce Pyhäjoki na finském západním pobřeží, byla vybrána v roce 2011. Původní plány předpokládaly elektrárnu s výkonem 1250 – 1700 MWe, která by využívala buďto reaktor EPR od Arevy nebo ABWR od Toshiby, nicméně počátkem tohoto roku se Fennovoima rozhodla ukončit stávající výběrové řízení a zhodnotit možnost vybudovat na tomto místě středně velký reaktor o výkonu 1000 – 1300 MWe. V červenci společnost oznámila, že další vyjednávání bude probíhat se společností Rusatom Overseas, což je dceřinná společnost exportující jaderné elektrárny ruské jaderné korporace Rosatom. Současná podoba projektu obsahuje jeden blok s výkonem 1200 MWe, a to tlakovodní VVER AES-2006 společnosti Gidropress.

AES-2006 je nejmodernější konstrukcí reaktoru VVER. Šest takových reaktorů je právě ve výstavbě na území Ruské federace a je plánováno také jejich využití v Turecku a Bělorusku. konstrukce vyhovuje současným požadavkům Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a Evropy a bude upraven tak, aby odpovídal finským národním standardům, poznamenává Fennovoima.

Ve Finsku jsou v současné době v provozu čtyři jaderné reaktory, včetně dvou ruských VVER-440 v jaderné elektrárně Loviisa. Areva právě staví 1600MWe EPR v Oikiluoto 3, ale výstavba reaktoru se prodlužuje, kvůli čemuž bylo předpokládané spuštění odloženo z původně předpokládaného roku 2013 na rok 2016.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..