Senátoři z evropského výboru nesouhlasí s návrhem změn evropské směrnice o bezpečnosti jaderných zařízení. Předpis podle nich pouze zvýší náklady, aniž by bezpečnost výrazně posílil. Stojí to v usnesení, které dnes výbor na návrh předsedy Miroslava Krejči (za KDU-ČSL) přijal. Nová evropská opatření jsou reakcí na havárii ve Fukušimě před dvěma lety, s níž se Japonsko potýká do současnosti.

Předloha podle senátorů navíc částečně narušuje státní suverenitu v otázce energetického mixu, protože umožňuje prostřednictvím vzájemného hodnocení jednomu nebo skupině členských států zasahovat do složení zdrojů výroby energie v jiném státě. Není to přijatelné z hlediska práva EU ani mezinárodního práva, stojí v usnesení.

Senátoři dodali, že debata o jaderné energetice by se měla vést zejména na odborné úrovni, a neměla by podléhat krátkodobým politickým vlivům.

Stanovisko senátního výboru, které ještě bude projednávat patrně v říjnu plénum horní komory, ocenila předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Poznamenala, že poznatky a poučení z Fukušimy nebudou ještě řadu let kompletní a pro Evropu ani nejsou relevantní. „Zátěžové testy elektráren neukázaly na nedostatky nynějšího právního rámce,“ řekla Drábová. Novela je podle ní předčasná, protože ještě není známo, jak se uplatňuje nynější znění směrnice.

Předloha, ačkoli rozšiřuje požadavky na posílení nezávislosti dozorových úřadu jednotlivých zemí, vytváří na druhou stranu podle Drábové prostor ke vzniku společného evropského dozorového orgánu. Podle ní je to snem Evropské komise.

Česko a několik dalších zemí se k předpisu staví velmi kriticky. Drábová se ale domnívá, že se nakonec k dohodě dospěje a novela bude platit. „Jsme připraveni minimalizovat škody a snažíme se z ní odstranit nejhorší protimluvy,“ dodala.

Nově navrhovaná opatření zahrnují zejména povinnost každých šest let kontrolovat jaderné elektrárny. Nové jaderné elektrárny budou muset být navrženy tak, aby případné poškození reaktoru nemělo žádné dopady na okolí. Regulační orgány jednotlivých členských států EU budou mít rovněž za úkol navrhnout strategii pro komunikaci s veřejností v případě nehody. Občanům má být navíc poskytnut prostor v rozhodovacím procesu při udělování povolení pro nové jaderné elektrárny.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..