Podpis memoranda mezi Rosatomem a Británií. (Zdroj: ČTK)
Podpis memoranda mezi Rosatomem a Británií. (Zdroj: ČTK)

V Moskvě se 5. září 2013 uskutečnila schůzka generálního ředitele Rosatomu Sergeje Kirijenka a britského ministra energetiky Michaela Fallona.

Výsledkem jednání byl podpis memoranda o ekonomické spolupráci v oblasti využití jaderné energie mezi Státní korporací pro jadernou energii Rosatom a Ministerstvem pro energetiku a změny klimatu Spojeného království.

Kromě toho byly podepsány i dohody o spolupráci státní korporace Rosatom se společnostmi Rolls-Royce a Fortum, jejích cílem je společné posouzení možností pro výstavbu a provozování jaderných elektráren s reaktory VVER na území Velké Británie.

Obě strany se dále zavázaly, že budou vyvíjet činnost v rámci předběžné přípravy k procesu vyhodnocení koncepce projektu (Generic Design Assessment) jaderných elektráren s reaktorovým zařízením VVER, stejně jako k získání licence pro stavební pozemek JE. Uvedené procedury jsou nezbytnými přípravnými kroky pro případné získání povolení ke stavbě nových jaderných elektráren ve Velké Británii.

Účastníci jednání se shodli, že energetický trh Velké Británie je atraktivní, protože většinu existujícího parku britských JE čeká ve střednědobém výhledu odstávka. Britské úřady si zároveň dávají za cíl radikální snížení zplodin ??2 a v souvislosti s tím se snaží vytvořit podmínky pro realizaci mohutného programu výstavby nových jaderných elektráren.

V rámci dohody může společnost Rolls-Royce využít svých rozsáhlých zkušeností s přípravou projektů jaderných elektráren k licencování ve Spojeném království. Využity mohou být i kompetence této společnosti jako špičkové inženýrinkové a strojírenské firmy s vlastní sítí dodavatelů.

Společnost Fortum má bohaté zkušenosti s výstavbou, provozem a obsluhou JE s reaktory VVER z Finska. Experti a analytici Fortumu se budou podílet na přípravě dokumentace v rámci vypracování možných variant výstavby a provozování JE s reaktory VVER na britském území.

Současný projekt energobloku s reaktorovým zařízením VVER patří ke generaci III+ (nejmodernější ve světovém měřítku). Projekt má unikátní kombinaci aktivních a pasivních bezpečnostních systémů, které zaručují bezpečnost okolního prostředí i v případě kolapsu vnějších zdrojů elektrické energie a přerušení cirkulace chladícího média.

Jaderné elektrárny s reaktory VVER jsou v současné době v provozu v Arménii, Bulharsku, Maďarsku, Indii, Íránu, Číně, na Slovensku, ve Finsku, v České republice, na Ukrajině a v Ruské federaci.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..